subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Co nas chroni podczas transakcji internetowych?

Bankowość elektroniczna to najłatwiejszy sposób zarządzania kontem. Szybko wykonamy tu niemal każdą operację, taką jak przelew, sprawdzenie salda rachunku, założenie lokaty. Wielu klientów banków niepokoi ryzyko związane z prowadzeniem operacji finansowych w sieci. Poniżej prezentujemy 5 rad, które sprawią, że korzystanie z systemu bankowego będzie nie tylko przyjemne, ale i w pełni bezpieczne.

Zadbaj o bezpieczne połączenie

Podstawowa zasada, która sprawia, że bankowość elektroniczna staje się znacznie bezpieczniejsza, brzmi: łącz się z bankiem tylko, gdy masz pewność, że Twoje połączenie jest zabezpieczone. Zazwyczaj oznacza to jedno z dwojga: korzystasz z internetu mobilnego lub jesteś w domu i  posiadasz odpowiednio skonfigurowany router zabezpieczony silnym hasłem. Nienajlepszym pomysłem jest korzystanie z serwisu transakcyjnego w sieci firmowej, a wykonywanie transakcji poprzez darmowe WiFi to już stąpanie po cienkim lodzie. Kluczowe informacje mogą zostać wówczas łatwo przejęte, a skutki takiej lekkomyślności trudno przewidzieć.

Wybierz silne hasło

Wyciekające raz po raz zestawienia haseł do rożnych serwisów przyprawiają speców od cyberbezpieczeństwa o dreszcze. „123456789”, data urodzenia lub inne banalne kombinacje są na porządku dziennym. Pamiętaj, aby Twoje hasło było unikatowe i zawierało znaki specjalne. W tym przypadku kreatywność popłaca. Za pomocą niebanalnego, ale łatwego do zapamiętania dla Ciebie hasła, zabezpieczysz swoje pieniądze i poufne dane. Często bankowość elektroniczna wymaga kilkupoziomowego uwierzytelniania, np. w postaci hasła i kodu SMS, dzięki czemu niepowołane osoby nie dostaną się do niej w łatwy sposób.

Korzystaj z aplikacji

Aplikacje mobilne są nie tylko wygodne w użyciu, ale również mogą zwiększyć bezpieczeństwo Twoich transakcji. Nie zawsze potrzebujesz bowiem pełnego dostępu do usług elektronicznych. Zmniejszone limity transakcyjne w aplikacji oraz brak dostępu do zaawansowanych ustawień, które oferuje pełna wersja bankowości elektronicznej, sprawiają, że mobilne łączenie się z bankiem jest bezpieczne. Pod ręką masz to, czego potrzebujesz, a rzadziej używane funkcje systemu będą dostępne po pełnym logowaniu. Ponadto w niektórych aplikacjach bankowych możliwe jest uwierzytelnienie biometryczne – za pomocą odcisku palca lub skanu gałki ocznej. Jest to sprawdzona i bezpieczna metoda potwierdzania tożsamości.

Nie wierz we wszystko, co piszą w mailu

Najczęstszą metodą wyłudzenia hasła do bankowości elektronicznej jest tzw. phishing, czyli password fishing. Pod tą nazwą kryją się wszelkie maile wyłudzające dane do logowania. Pamiętaj: instytucje finansowe nigdy nie proszę Cię o podanie loginu lub hasła w e-mailu. Jeżeli otrzymasz taką wiadomość, musisz zachować ostrożność, ponieważ prawdopodobnie ktoś podszywa się pod Twój bank. Cyberprzestępcy dysponują coraz bardziej zaawansowanymi środkami, a fałszywe maile i serwisy, do których przekierowują, mogą wyglądać bardzo realistycznie. Zachowując ostrożność i ignorując podejrzane maile, znacznie zmniejszasz szansę na to, że Twoja bankowość elektroniczna może kiedykolwiek znaleźć się w niebezpieczeństwie.