subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Czym się różnią konta

Produktów finansowych, z których może korzystać przeciętny człowiek jest wiele. Pytanie, które są dla niego najlepsze i najbardziej optymalne? Czy opłaca się zakładać konto walutowe czy lepiej lokatę? Po co komu konto bankowe? Oto odpowiedź.

Bez dwóch zdań – banki odgrywają w naszym życiu coraz ważniejszą rolę. Oto kilka podstawowych, powszechnie dostępnych produktów finansowych, które oferują.

Konto bankowe – do trzymania i przelewania

Dla większości ludzi konto bankowe to podstawowy produkt finansowy. Jego posiadanie jest w zasadzie warunkiem normalnego funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Wprawdzie zdarzają się jeszcze przedsiębiorcy, którzy wypłacają wynagrodzenia w gotówce, jednak w znakomitej większości przypadków taki sposób rozliczania to już przeszłość. Wypłaty idą przelewem czy się to komuś podoba, czy nie.

chronione pieniądze

Czy jednak konto bankowe jest jakimś cudownym narzędziem, dzięki któremu problemy finansowe zostaną rozwiązane? W żadnym wypadku. Przeciwnie, jest to jedynie pomoc związana z otrzymywaniem i przechowywaniem pieniędzy.

Najczęściej odsetki, jakie oferuje konto bankowe są bardzo niskie. Więcej nawet – najczęściej trzeba płacić za jego prowadzenie. Realną korzyścią, jaką otrzymuje właściciel tego instrumentu finansowego jest po prostu wygoda. Lepszy rydz, niż nic.

Konto oszczędnościowe – do odkładania

Niektóre banki oferują dodatkowe produkty, które mają skłonić ludzi do oszczędzania, a więc dostarczania im kapitału niezbędnego do prowadzenia innych operacji finansowych. Wśród nich jest min. konto oszczędnościowe. W założeniu jest to rozwiązanie atrakcyjne – oferuje wyższe niż konto bankowe oprocentowanie zapewniając swobodny dostęp do pieniędzy.

Jest jednak tylko jedno „ale”: konto oszczędnościowe jest także kiepsko oprocentowane. Dobrze, jeśli uda się na nim uchronić pieniądze przed wpływem inflacji. W wielu przypadkach nawet to nie jest pewne.

Czy jest jakaś alternatywa dla tego rozwiązania? Owszem, jednak wiąże się ona z czasowym zamrożeniem środków, a więc mniejszą ich dostępnością.

Konto walutowe – na wszelki wypadek

W dawnych czasach konto walutowe było całkiem niezłą opcją dla tych, którzy chcieli oszczędzać i jednocześnie zarabiać. Atrakcyjne kursy walutowe i słabnąca z miesiąca na miesiąc waluta krajowa sprawiały, że nawet przy niewysokim oprocentowaniu przynosiły godziwe zyski.

waluta euro

Dzisiaj jest już inaczej. W zasadzie trudno znaleźć zastosowanie dla konta walutowego. Być może jest to jedynie sposób na transferowanie pieniędzy do banków zagranicznych i z powrotem bez konieczności ich wielokrotnej wymiany.

Lokata oszczędnościowa – lepsza niż konto

Wróćmy jeszcze na moment do oszczędzania. Otóż zamiast trzymać pieniądze na czymś takim jak konto oszczędnościowe znacznie korzystniej jest wykupić lokatę. Zwłaszcza wtedy, kiedy banki walczą o pieniądze.

Można wówczas liczyć na znacznie korzystniejsze oprocentowanie. Jedynym minusem jest to, że trzeba zamrozić środki na dłuższy czas – od kilku miesięcy do nawet roku.