subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Dla kogo oszczędzanie, dla kogo inwestowanie

Nie należy mieszać pojęciowo dwóch systemów walutowych. Oszczędzanie to nie inwestowanie. Dla kogo jest to pierwsze, a dla kogo drugie?

Lokaty oszczędnościowe służą, jak sama nazwa wskazuje, oszczędzaniu. A inwestycje to sposób na pomnożenie majątku.

Oszczędzanie – dla biednych

To podstawa. Oszczędzanie, a więc kupowanie takich produktów finansowych jak lokaty oszczędnościowe, to rzecz dla tych, którzy nie dysponują dużym majątkiem. Dlaczego? Ponieważ nie wiąże się z przesadnym ryzykiem. A właśnie ryzyka powinni unikać ci, którzy mają niewielki majątek, w związku z czym każda strata będzie dla nich bolesna.

monety - drobne

Inna sprawa, że z małymi pieniędzmi inwestowanie jest nieco utrudnione. Możliwości są mniejsze, koszty wyższe, a więc potencjalny zarobek także ograniczony. Co prowadzi do przykrej konkluzji, że pieniądz lub pieniądz.

Inwestowanie – dla bogatych

A ponieważ pieniądz rzeczywiście lub pieniądz, to też znakomicie nadaje się do tego, żeby nim obracać. Czyli inwestować. To właśnie osoby, które już dysponują pewnym majątkiem i wolnymi zasobami finansowymi najczęściej je inwestują. Dzięki dużym środkom finansowym mogą dywersyfikować inwestycje, są też w stanie pogodzić się z pewną stratą.

Inna sprawa, że wiele zamożnych osób może mieć niewielką motywację do tego, żeby pieniądze inwestować. Niektórzy wolą konsumować i żyć na wysokim poziomie niż ryzykować z nikłą perspektywą większego zarobku.

Oszczędzanie – dla ostrożnych

To właśnie ostrożni są tymi, którzy najczęściej wybierają lokaty oszczędnościowe i inne tego rodzaju produkty. Mogą być zamożni albo nie, ważne że nie lubią ryzyka i wolą powierzyć pieniądze tym, którzy z pewnością im je oddadzą. W tym przypadku – bankom, które dodatkowo objęte są gwarancjami państwowymi.

Ostrożni nie zarabiają na swoich pieniądzach. Lokaty oszczędnościowe nie przynoszą zwykle zysków większych, niż wynosi poziom inflacji. Nie o to jednak tutaj chodzi, a o zachowanie dotychczasowego stanu posiadania bez wystawiania się na zbędne ryzyko.

Inwestowanie – dla odważnych

Ryzyk, które jest niezbędne, żeby zarobić. Trudno liczyć na spore zyski, jeśli nie postawi się większych pieniędzy na jedną stawkę. To dlatego inwestowanie jest zabawą dla tych, którzy mają w sobie odwagę i są gotowi ponieść ryzyko. Dość powiedzieć, że spekulacja na rynku forex przynosi zyski jedynie jednemu na dziesięć inwestorów.

rodeo

Co jednak ważne, ci którym się powiedzie, mogą cieszyć się znacznie większymi pieniędzmi. Powiększają więc swój majątek i mogą na różne sposoby się zabezpieczać.

Oszczędzanie – kapitał na inwestowanie

Co nie zmienia faktu, że najczęściej to oszczędzający dostarczają kapitału inwestującym. Także dlatego, że banki finansują różnego rodzaju działania, także na rynkach finansowych. W prosty sposób lokaty oszczędnościowe zmieniają się więc w dźwignię wykorzystywaną na rynku akcji do pomnożenia majątku tych, którzy i tak mają już dużo pieniędzy.

Inna sprawa, że pojęcie „dużo” jest bardzo subiektywne. Co dla jednego jest dużo, dla innego będzie kompletnie niewystarczające. I będzie inwestował w celu pomnożenia majątku.