subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Fenomen księgowego

Księgowy – niezbędna element w działaniu firmy.
Jakiś czas temu, do kin wszedł film zatytułowany „Księgowy”, w którym główną rolę odgrywa Ben Affleck. Główny protagonista jest nie tylko matematycznym geniuszem, ale również doskonale walczy wręcz oraz świetnie radzi sobie z bronią. Taki obraz niewiele ma wspólnego z naszą rzeczywistością, w której praca księgowego jest uznawana po prostu za bardzo nudną. Czy jest tak naprawdę?

Myśląc o zawodzie księgowego mamy zazwyczaj obraz znudzonej kobiety lub mężczyzny, którzy siedząc przy biurku usiłują ujarzmić program księgowy, aby wpisać kolejne liczby w nic nam nie mówiące tabelki. Niemniej jednak, większość społeczeństwa cieszy się z tego, że księgowi istnieją – nie musimy przejmować się kwotami brutto, netto, podatkami, zyskami i wieloma podobnymi rzeczami. Księgowy to wszystko rozumie, policzy i wypłaci, a cała reszta będzie się zgadzać. Prawdopodobnie dzięki temu, zawód księgowego należy do takiej profesji, której przedstawiciele nie muszą się martwić o brak ofert pracy.

Zarobki w branży księgowej są uzależnione od kilku czynników, a w tym najbardziej od zajmowanego stanowiska. Nie ma jednak powodu do narzekania, gdyż badania z poprzedniego roku wskazują, że mediana zarobków księgowych w tym okresie wynosiła 4200 złotych brutto. Niemniej jednak, rozpiętości w wynagrodzeniach są dosyć spore i młody księgowy zazwyczaj nie dostanie tak wysokiej stawki, jak osoba z wieloletnim doświadczeniem.

Pracownicy księgowi bardzo często pozostają nieco w cieniu firmy. Zdarza się jednak, że robi się o nich bardzo głośno. Są to sytuacje w których okazuje się, że księgowy może okraść swojego pracodawcę praktycznie na jego oczach, zaś sam zainteresowany nawet nie będzie o tym wiedział. Wielu przedsiębiorców ufa bezgranicznie swoim księgowym – cóż robią złego, skoro przyjdą do pracy i zaraz uruchamiają program do prowadzenia księgowości, aby następnie zacząć wypełnianie „magicznych” tabelek? Zaufanie to jedna sprawa, lecz warto mieć kontrolę nad tym, co robi księgowy w firmie, aby później nie zostać postawionym w nieprzyjemnej sytuacji. Nie oznacza to oczywiście tego, że powinniśmy księgowych traktować jak złodziei. Niemniej jednak, warto trzymać rękę na pulsie.