subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Historia karty kredytowej

Druga połowa XX wieku to wielki marsz karty kredytowej. Wielki marsz do dominacji. Jak doszłod do tego, że karta kredytowa trafiła pod strzechy?

stary terminal płatniczyDo roku 1958 nikomu nie udało się stworzyć instrumentu finansowego, który działałby tak, jak dzisiejsza karta kredytowa. Albo przynajmniej podobnie. Problemem było rozwiązanie kwestii akceptacji instrumentu wydawanego przez niezależną instytucję przez sklepy i firmy usługowe. Przed 1958 rokiem sprzedawcy woleli wydawać własne karty (takie, jak te emitowane przez linie lotnicze).

Pierwsza karta kredytowa Bank of America

Co więcej, eksperymenty prowadzone przez małe banki amerykańskie, które interesowała idea, nie przynosiły pozytywnych efektów. Karta kredytowa nie chciała się przyjąć w formie uniwersalnej. Dopiero, gdy w 1958 roku sprawy wziął w swoje korporacyjne ręce gigant – Bank of America – sytuacja się zmieniła.

BoA wyemitował kartę o nazwie BankAmericad. Była to pierwsza nowoczesna karta kredytowa. Po kilku przemianach i fuzjach z firmami zagranicznymi BankAmericard wyewoluował w system, który dziś znany jest pod nazwą Visa. Dopiero osiem lat później pojawił się przodek dzisiejszej karty MasterCard.

Naśladowcy

Powstanie tej karty zainicjowała grupa banków, które konkurowały z BoA. Przedsięwzięcie przyspieszyło, gdy włączył się w nie Citibank, który z kolei połączył siły z firmą Everything Card. W 1969 roku powstał MasterCard.

W 1966 roku pierwsza karta kredytowa pojawiła się poza USA. Wydał ją bank Barclays z Wielkiej Brytanii.

Masowa wysyłka pod koniec lat 60

Wczesne karty kredytowe produkowane były masowo i masowo rozsyłane do klientów banków. Nie do wszystkich, oczywiście, ale tylko do tych, którzy uważani byli za zaznajomionych z ryzykami związanymi z kredytem. Problem w tym, że pierwotne założenia szybko odeszły na dalszy plan. Karty kredytowe rozsyłane były do bezrobotnych, pijaków, osób uzależnionych od narkotyków.

skrzynka na listy

Wszystko to doprowadziło do sytuacji, którą doradczyni prezydenta Johnsona nazwała dawaniem cukierków cukrzykom. Z powodu zagrożenia, jakie wynikało z takich praktyk, wysyłki zostały zakazane w 1970 roku. Zanim to nastąpiło, rozesłano jednak 100 mln kart, co spowodowało ogromny chaos na rynku kredytowym. Po 1970 roku można było wysyłać jedynie wnioski o wydanie karty.

Poza Ameryką Północną

Chociaż karta kredytowa przyjęła się znakomicie w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, gdzie indziej było gorzej. W Europie początkowo instrument ten spotykał się z nieufnością. Dopiero w 1990 roku poziom nasycenia rynku europejskiego wyrównał się z północnoamerykańskim.

Ciągle jeszcze w wielu krajach karta kredytowa nie cieszy się poważaniem. Tak jest na przykład w Japonii, gdzie społeczeństwo opiera się głównie na gotówce. Z powodu ostrych regulacji niektóre kraje przeskoczyły etap standardowych kart i przeszły od razu do kart chipowych. Przykładem takiego państwa jest Francja.

W Polsce karta kredytowa przyjęła się na dobre dopiero w XXI wieku. Wynika to jednak z uwarunkowań historycznych, które wszyscy znają.