subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Jak mądrze wziąć kredyt w banku?

Czasami zdarza się, że nagle potrzebujemy większej sumy pieniędzy niż wynoszą nasze oszczędności albo też znaleźliśmy mieszkanie w okazyjnej cenie, która nigdy więcej się nie powtórzy i chcemy je jak najszybciej kupić, ale mamy tylko odłożone 20% jego wartości.

Co wtedy? Najprostszym rozwiązaniem wydaje się iść do banku i wziąć odpowiedni kredyt.

Czy na pewno potrzebujesz kredytu i wiesz co się z nim wiąże?

Podstawowe pytanie, które trzeba sobie zadać to nie: Ile pożyczkę od banku? ale Czy na pewno potrzebuje tego kredytu? Wiele osób bierze nawet większy niż potrzebuje kredyt a potem ma problem z jego oddaniem. Właśnie dlatego trzeba się zastanowić czy na pewno wiemy co oznacza podpisanie umowy z bankiem. W umowie kredytowej zawsze jest zapisane ile trzeba oddać oraz dołączony jest harmonogram spłat. Zawsze jednym z załączników jest też dodatkowa tabela mówiąca o kosztach np. w wypadku opóźnienia ze spłatą. Dobrze jest być zawczasu świadomym, że z ratą kredytu nie można się spóźnić, bowiem wynikną z tego różne konsekwencje.

Jak dostać kredyt krok po kroku

Zawsze najpierw trzeba ustalić jaka kwota kredytu jest nam potrzebna i znaleźć bank, w którym chcemy wziąć kredyt. Może to być bank, w którym mamy kredyt na mieszkanie czy inne kredyty albo nawet konto osobiste. Ale równie dobrze może to być bank, dla którego będziemy nowym klientem. Pytając o koszty kredytu warto sprawdzić wysokość RRSO, ponieważ tylko ten wskaźnik pokazuje w ujęciu procentowym naprawdę wszystkie koszty kredytu i przez to można porównać oferty między sobą. Im mniejsze RRSO, tym tańszy będzie kredyt.

Wybierając się do banku trzeba ze sobą wziąć dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach wydane przez pracodawcę. Mogą to być również zawarte umowy cywilno-prawne za okres ostatnich 6 miesięcy lub dokumenty potwierdzające prowadzenie firmy jednoosobowej z ostatni rok. Także renciści i emeryci mogą otrzymać kredyt, ale muszą przedstawić decyzję z ZUS oraz odcinki wypłat swoich ostatnich świadczeń.

W trakcie składania wniosku o kredyt pracownik zapyta też o zgody na sprawdzenie baz m.in. BIK czy KRD, oraz sprawdzi Bankowy Rejestr w celu sprawdzenia czy klient jest wiarygodny finansowo. Najdłużej oczekuje się na informacje z baz, ale jeśli są pozytywne, a my mamy zdolność kredytową to odpowiedź na złożony wniosek będzie pozytywna a pieniądze zostaną wypłacone od ręki.