subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Jak oszczędzać na usługach finansowych?

Oszczędzać można na różne sposoby. Nawet kilkaset złotych rocznie można uzyskać z optymalizacji usług finansowych. O czym warto pomyśleć?

Nigdy nie jest tak, że coś jest dane raz na zawsze. Usługi finansowe się zmieniają. Pojawia się nowa pożyczka czy kredyt, zmienia się stopa procentowa. Można założyć nowe konto bankowe. Opcji jest wiele. A konkretnie?

oszczędzanie - skarbonka

Znaleźć niedrogie konto w banku

Zadanie nie jest proste. Regulaminy bankowe konstruowane są w taki sposób, żeby zachować zgodność z prawem i jednocześnie nie dać klientom odpowiedniej jakości informacji. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób instytucje te mogą przyciągnąć więcej osób, które wybiorą mniej korzystne dla siebie rozwiązanie.

Bardzo często tym, co eksponowane jest przy produkcie takim, jak konto w banku, są opłaty za prowadzenie. Rzecz w tym, że równie często większym obciążeniem są opłaty za przelewy. Dlatego przed wyborem banku, należy dokładnie przyjrzeć się ofercie.

Używać karty kredytowej, ale uważnie

Karty kredytowe, tak jak i inne produkty bankowe, są dla ludzi. Trzeba tylko używać ich z głową i w pełni świadomie. Spłacać całą kwotę zadłużenia na czas, nie dać się nabrać na rzekomo korzystne raty, dzięki którym spłata będzie lżejsza i kontrolować koszty związane z prowadzeniem karty. W ten sposób można się uchronić przed kosztami.

Warto także pamiętać o tym, żeby nie wybierać za pomocą karty pieniędzy z bankomatu (co uruchamia automatycznie drogi kredyt). Z drugiej strony używanie karty może być opłacalne za granicą. Tyle, że także wtedy należy się upewnić, w jaki sposób dokonywane jest rozliczenie i po jakim kursie.

Płacić przez internet

Ważna sprawa: należy definitywnie zapomnieć o tym, że rachunki płaci się w oddziale banku lub na poczcie. W każdym z tych przypadków trzeba bowiem zapłacić kilka złotych prowizji od każdego przelewu. Nawet, jeśli robimy ich pięć w miesiącu, uzbiera się znaczna kwota. Dwieście złotych rocznie wywalone w kosmos warte jest uwagi.

protokół https

Tym bardziej, że przelewy przez internet są wygodniejsze i zajmują mniej czasu. Trzeba tylko dobrze dowiedzieć się, jakie bank pobiera opłaty za udzielenie dostępu do konta przez sieć. Teraz już się to nie zdarza, ale kiedyś trzeba było płacić za to nieco więcej.

Refinansować kredyt, kiedy jest okazja

A jeśli ktoś ma kredyt? Powinien uważnie śledzić zmiany w wysokości stóp procentowych albo marż. Może się okazać, że korzystnie będzie refinansować zobowiązanie. Co to znaczy? W praktyce jest to zaciągnięcie jakby nowego kredytu na kwotę, która jeszcze pozostała do spłaty.

W ten sposób można całkiem znacząco zmniejszyć ratę, którą mamy do spłacenia. Jeśli widzimy, że mamy zapasy finansowe, możemy rozważyć wcześniejszą spłatę pożyczki. Tyle, że po wcześniejszej, uważnej lekturze regulaminu.

Konsolidować zadłużenie

Innym sposobem na poprawę stanu własnych finansów jest konsolidacja zadłużenia. Niektóre formy pożyczania pieniędzy są bowiem tańsze od innych. Jeśli jest możliwość zamiany pożyczki gotówkowej na hipoteczną, można z tego skorzystać. Oprocentowanie będzie mniejsze, podobnie jak miesięczna rata do spłaty.