subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Jakie kraje są uznawane za raje podatkowe przez Ministerstwo Finansów?

Ministerstwo Finansów wskazuje, które z państw są uznawane przez nie oraz przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) za kraje prowadzące szkodliwą politykę podatkową. Są to tak zwane raje podatkowe, które nie współpracują z organami podatkowymi z innych państw w celu prowadzenia wymiany informacji fiskalnych.

Informacje dla przedsiębiorców

Lista krajów uznawanych za raje podatkowe jest istotna dla wszystkich przedsiębiorców, którzy dokonują międzynarodowych transakcji. Urzędy skarbowe w Polsce wymagają bowiem przedstawiania szczegółowej dokumentacji podatkowej cen transferowych, obowiązujących w przypadku prowadzenia współpracy z przedsiębiorstwami zarejestrowanymi bądź mającymi siedzibę w państwa prowadzących szkodliwą politykę podatkową. Ceny transferowe są stosowane jedynie w przypadku rajów podatkowych – rozliczenia z pozostałymi krajami nie wymagają przedstawiania tak skomplikowanej dokumentacji.

W Polsce większość firm prowadzi interesy z państwami prowadzącymi politykę fiskalną, która uważana jest za nieszkodliwą, stąd sposób, w jaki rozlicza się ceny transferowe, nie jest znany wszystkim biurom rachunkowym. Aby mieć pewność, że dokumentacja została przygotowana prawidłowo, powinno się skorzystać z usług księgowych doświadczonych w tym zakresie.

Raje podatkowe, czyli…

Polska na bieżąco aktualizuje listę krajów uznawanych za raje podatkowe. Jeżeli dany kraj tworzy ramy prawne i rozpoczyna współpracę z urzędami skarbowymi z innych krajów, a także kontynuuje takie zachowanie przez dłuższy czas, znika z listy krajów prowadzących szkodliwą politykę fiskalną. Wśród państw i obszarów, które zniknęły z takiej listy, wymienić można: Bermudy, Belize, Kajmany, Turks czy Gibraltar.

Co ciekawe, raje podatkowe znajdują się nie tylko w egzotycznych miejscach, gdyż można je znaleźć również w Europie. Należą do nich choćby Maroko czy wyspa Sark, leżąca u wybrzeży Normandii. Ponadto szkodliwą politykę podatkową prowadzą między innymi: Seszele, Liberia, Malediwy, Tonga, Vanuatu, Bahamy, Lichtenstein, Hongkong i Barbados.

Lista OECD nie jest jedynym sposobem klasyfikowania obszarów jako prowadzące szkodliwą politykę fiskalną, jednak tylko ona obowiązuje w przypadku tworzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych. Kraje nazywane przez doradców podatkowych „rajami” niekoniecznie nimi są według fiskusa – często doradcy wskazują w ten sposób państwa, w których korzystniej można przeprowadzić pewne transakcje bez konieczności rozliczania cen transferowych.