subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Jakie usługi proponują firmy faktoringowe i kiedy opłaca się z nich korzystać?

Faktoring to jeden ze sposobów finansowania inwestycji. Bardzo często dzięki tej usłudze małym firmom dysponującym ograniczonymi środkami udaje się wygrać duży przetarg, po czym następuje dynamiczny ich rozwój. Również duże i uznane podmioty korzystają z faktoringu aby zwiększyć efektywność swoich działań i poprawić płynność finansową. W artykule podpowiemy, jakich usług udziela firma faktoringowa i w jakich sytuacjach warto zainteresować się jej ofertą.

Na czym polegają usługi firmy faktoringowej?

biurowiec-2Faktoring to usługa, w której firma faktoringowa, zwana też faktorem, opłaca część lub całość faktury, którą usługobiorca, zwany też faktorantem wystawił swojemu kontrahentowi. Finansowanie faktury następuje przed terminem płatności. Faktoring pozwala uzyskać np. środki niezbędne do realizacji usługi, której dotyczy wystawiona faktura wtedy, gdy faktor takimi środkami nie dysponuje, a są one niezbędne do jej zrealizowania. Wyróżniamy następujące rodzaje faktoringu:

-faktoring pełny (właściwy);

-faktoring niepełny (niewłaściwy);

-faktoring mieszany.

Faktoring pełny to całkowite przejęcie wierzytelności wraz z ryzykiem. Oznacza to, że jeśli kontrahent nie wywiąże się ze zobowiązania wobec faktoranta, wówczas podmiotem uprawnionym do dochodzenia należności będzie faktor. Faktoring niepełny natomiast to usługa, w której faktorant nawet jeśli kontrahent nie spłaci wierzytelności będzie musiał zwrócić faktorowi kwotę której dotyczy usługa. Ostatnią usługą, jaka pojawia się w ofercie firm faktoringowych, jest faktoring mieszany, gdzie faktor przejmuje ryzyko, ale tylko do określonej kwoty.

W jakich sytuacjach faktoring może Ci pomóc?

Faktoring może stanowić doskonałe rozwiązanie wtedy, gdy np. musimy szybko kupić materiały budowlane, stworzyć nowe etaty, wynająć i wyposażyć biura lub zaopatrzyć się w paliwo dla samochodów ciężarowych. Jednym z największych plusów faktoringu jest fakt, że finansowanie można tu uzyskać znacznie szybciej niż zaciągając tradycyjny kredyt. W przypadku firm nie dysponujących zapasem gotówki, a więc zdecydowanej większości małych, średnich i rozwojowych przedsiębiorstw, oznacza to szansę na wykorzystanie nadarzających się okazji.

Jakim formom działalności sprzyja faktoring?

Jednym z najbardziej oczywistych klientów firm faktoringowych są przedsiębiorstwa budowlane. Zdarza się, że firma taka wygra duży przetarg, na realizację którego nie ma własnych środków. Nawet jeśli firma taka posiada zdolność kredytową, weryfikowanie jej przez bank często trwa bardzo długo. Jeśli natychmiastowe rozpoczęcie inwestycji jest konieczne aby dotrzymać terminu, wówczas faktoring może okazać się jedynym dostępnym rozwiązaniem. Z faktoringu korzystają również firmy transportowe, które zazwyczaj otrzymują należność dopiero po wykonaniu frachtu. Aby zrealizować usługę muszą wynająć magazyny na trasie, zapłacić kierowcom, zatankować cięgniki siodłowe itp. Faktoring bywa często jedyną możliwością, aby pokryć tego typu bieżące koszty na tyle szybko, aby wywiązać się ze zobowiązań.