subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Karta debetowa – dwa systemy rozliczeń

Chociaż na pierwszy rzut oka każda karta debetowa jest taka sama, niektóre poważnie się od siebie różnią. Oto opis dwóch systemów rozliczeń wykorzystywanych przez banki oferujące takie karty.

Można dostrzegać zalety natychmiastowego obciążenia konta i można cieszyć się z tego, że następuje to po pewnym czasie. Od czego zależy wybór opcji? Jakie ma znaczenie?

portfel

Po pierwsze: czym jest karta debetowa?

To produkt finansowy, który większość ludzi dostaje razem z kontem bankowym. Założenie jest proste – karta debetowa służy do wypłacania pieniędzy w bankomacie, a także do dokonywania płatności w sklepach i wszystkich innych miejscach wyposażonych w specjalne terminale.

Od karty kredytowej różni się tym, że z reguły nie oferuje kredytu. Karta debetowa może mieć jednak przypisany debet. To także swoisty rodzaj kredytu, jednak z reguły nieduży i jednorazowy. W większości przypadków korzystający z karty debetowej może wydać tyle, ile ma na koncie.

System debetowy online

Karta debetowa działająca w systemie rozliczeń on line wymaga elektronicznej autoryzacji każdej z dokonywanych transakcji. Jednocześnie transakcja taka zostaje natychmiast odnotowana na koncie użytkownika. W większości przypadków dodatkowym zabezpieczeniem jest konieczność podania numeru PIN.

Do niedawna pewnym utrudnieniem w użytkowaniu tego rodzaju kart była konieczność posiadania przez sklep czy inną placówkę usługową specjalnego terminala, na którym można by kod PIN wklepać. W miarę rozwoju tej technologii terminale takie upowszechniły się i nie są niczym specjalnie wyjątkowym.

Ogólnie karta debetowa w systemie on line uważana jest za rozwiązanie lepsze niż ta działająca poza siecią. Przede wszystkim ze względu na możliwość dokładnej identyfikacji oraz niemal natychmiastowe odnotowanie transakcji na koncie.

System off line

Co nie znaczy, że karta debetowa off line w ogóle wyszła z użytku. Przeciwnie ciągle jeszcze tego rodzaju instrumenty są używane. Zasadniczą różnicą jest to, że o ile karta debetowa działająca w czasie rzeczywistym pozwala na jednoczesne dokonanie transakcji i uwzględnienie tego faktu na rachunku, karta off line wymaga pewnego czasu. Najczęściej transakcje są odnotowywane na koncie po 2-3 dniach.

bankomat

Jest też gorzej zabezpieczona. Żeby nią zapłacić wystarczy podpis na rachunku. To oczywiście sprawia, że znacznie prościej jest wykorzystać kartę kradzioną. Dodatkowo taka karta posiada zwykle limit dzienny, oznaczający maksymalną kwotę, którą można wydać. To zabezpieczenie interesów zarówno właściciela karty ja i banku.

W niektórych krajach różnicą między obydwoma rodzajami kart są opłaty. Karty off line wydawane są za darmo, bank nie pobiera też opłata za ich używanie. Karta debetowa on line jest wówczas rozwiązaniem nieco droższym. Z drugiej strony sprzedawca płaci mniejsze prowizje od transakcji dokonanych kartą online.

Która jest lepsza? Z punktu widzenia klienta różnica jest niewielka. W większości przypadków decyduje o tym bank, a klient nie zdaje sobie nawet sprawy, którego instrumentu używa.