subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Karta debetowa – zalety

Można się zastanawiać, czy jest to rozwiązanie idealne. Krata debetowa ma jednak wiele zalet. A jak do tej pory nikt nie wymyślił innej opcji, która byłaby lepsza. Jakie są zalety takiej karty?

Można powiedzieć, że plastikowy pieniądz to rewolucja w portfelu. Żadnych monet, banknotów czy niepotrzebnych drobnych. Jakie konkretnie zalety wynikają z używania takiego produktu, jak karta debetowa?

karta kredytowa

Większa dostępność

Zasadniczą zaletą, z jaką wiąże się karta debetowa jest jej większa dostępność. W praktyce dostać ją może każdy, kto ma konto w banku. Nie potrzeba jakiejś wygórowanej zdolności kredytowej czy przedstawiania zaświadczenia o dochodach. Wystarczy rachunek obsługiwany regularnie i wypełniony wniosek. A czasem nawet i mniej.

Co ciekawe, karta debetowa może być też niezłym rozwiązaniem dla tych, którzy jeszcze nie zarabiają, w tym dzieci. Takie osoby nigdy nie dostaną karty kredytowej. Przy użyciu nowoczesnej karty debetowej mogą natomiast dokonywać transakcji on-line. Często przy użyciu własnego subkonta, a więc i na własny rachunek. To wygodne, sprawne i bezpieczne. W przeciwieństwie do innych form plastikowego pieniądza.

Łatwiejsze transakcje

Najważniejsze z punktu widzenia osoby używającej produktu takiego, jak karta debetowa, jest to, że może w wygodny sposób dokonywać transakcji. Nie trzeba wypisywać czeków, nosić ze sobą dużych ilości gotówki czy szukać innych rozwiązań. Wystarczy dać sprzedawcy kartę, wstukać kod PIN i gotowe.

W ten sposób transakcje bezgotówkowe dostępne są dla dziesiątków milionów osób, które w innej sytuacji musiałby posługiwać się gotówką. Karta debetowa jest przy tym bezpieczniejsza niż kredytowa ponieważ z reguły nie wiąże się z zaciąganiem żadnych zobowiązań kredytowych. Klient płaci wykorzystując te środki, które i tak już posiada.

Duża liczba akceptujących sprzedawców

terminal płatniczyW przeciwieństwie do nieco przestarzałych i nie cieszących się dużą popularnością w Polsce czeków, karta debetowa zapewnia powszechny dostęp do transakcji. W niemal każdym sklepie znajduje się terminal, za pośrednictwem którego można zapłacić wykorzystując ten rodzaj plastikowego pieniądza.

Co więcej, taka transakcja nie wymaga żadnego potwierdzenia tożsamości. Chociaż karty są imienne, sposobem na identyfikację jest wstukanie kodu PIN. Nowoczesna karta debetowa pozwala na jeszcze prostsze kupowanie. Wystarczy przyłożyć ją w odpowiednie miejsce. I już jest zapłacone.

Niższe kary i opłaty

O ile karta kredytowa wiąże się z pożyczaniem pieniędzy od banku, karta debetowa działa zupełnie inaczej. Wypłacane są te pieniądze, które już zgromadzono na koncie. A to oznacza, że wyeliminowane zostają różnego rodzaju kary i opłaty związane z użytkowaniem karty kredytowej. Dla wielu klientów ma to kluczowe znaczenie.

Dlaczego? Bo chociaż kredyt z karty jest niemal darmowy, to jednak każde opóźnienie grozi poważnymi sankcjami finansowymi. Karta debetowa jest od tego wolna. Można za jej pomocą wypłacać także pieniądze z bankomatu. W większości przypadków także za to operatorzy nie pobierają od klientów pieniędzy.