subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Co wybrać? Kartę debetową czy kredytową?

Pieniądze są dla ludzi. Także te plastikowe. Warto zastanowić się, czy i kiedy potrzebna nam będzie karta kredytowa, a kiedy wystarczy tylko debetowa. Wbrew pozorom, ta pierwsza to nie tylko korzyści, ale i niebezpieczeństwa.

Plastikowy pieniądz niejedno ma imię. Można wybierać między produktami takimi, jak karta kredytowa i debetowa. Można korzystać jedynie z własnych zasobów finansowych lub sięgać po pożyczkę z banku. Decyzja należy do każdego z osobna. Dobrze jest jednak oprzeć ją na konkretnych przesłankach.

karta master card

Na początek – pytanie o kredyt

Podstawowym pytaniem, które powinien zadać sobie każdy klient banku jest: czy chcę zaciągać jakikolwiek kredyt? W zależności od tego, jak będzie brzmiała odpowiedź, dokonany zostanie wybór produktu finansowego. Bo chociaż karta debetowa ma w nazwie słowo „debet”, które kojarzy się z pożyczaniem, to jednak służy głównie do operowania pieniędzmi zgromadzonymi na koncie. Karta kredytowa to dla odmiany czysta pożyczka.

Kto więc jest gotowy zaciągnąć kredyt w banku, może zdecydować się na to drugie rozwiązanie. A kto chce jedynie płacić bezgotówkowo, powinien sięgnąć po to pierwsze. Karta debetowa nie wiąże się z koniecznością pożyczania od banku, wydaje się więc nieco bezpieczniejsza. Dlaczego? O tym później. Na razie…

Pytanie o dochody

Chociaż banki lubią sprzedawać swoim klientom różnego rodzaju pożyczki, lubią też robić to rozsądnie. Dlatego każdy, kogo interesuje karta kredytowa, zostanie prześwietlony pod kątem uzyskiwanych dochodów. Oczywiście, nie będzie to tak dokładne sprawdzenie zdolności, jak w przypadku kredytu hipotecznego, jednak zaświadczenie z pracy trzeba będzie pokazać. Jakie wynikają z tego praktyczne wnioski?

Otóż ktoś, kto nie uzyskuje wystarczająco wysokich dochodów, będzie musiał obejść się smakiem. Karta kredytowa będzie dla niego owocem zakazanym. Inna sprawa, że banki zmieniają swoje podejście w zależności od sytuacji rynkowej. Kto dziś może dostać jedynie taki produkt, jak karta debetowa, jutro otrzyma ofertę karty kredytowej.

Wreszcie – o systematyczność…

Ważne, żeby przed podjęciem decyzji zastanowił się nad tym, czy jest w stanie systematycznie spłacać zaciągnięte za pośrednictwem plastikowego pieniądza zobowiązania. Karta kredytowa pozwala bowiem pożyczać za darmo, jednak tylko na określony czas. Później uruchomione zostają odsetki. Bardzo wysokie odsetki. Połączone z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat administracyjnych.

W sumie spóźnienie o kilka dni może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych w przypadku kwot nie przekraczających tysiąca. Karta debetowa jest dla osób mało systematycznych bezpieczniejsza – nie wiąże się z koniecznością spłaty zobowiązań.

… oraz samokontrolę

kaftan bezpieczenstwa

Nie wymaga też aż takiej samokontroli jak karta debetowa. Dlaczego? Bo wydajemy pieniądze, które należą do nas. W przypadku kredytowej zaciągamy pożyczkę. Kilka chwil szaleństwa może być bardzo kosztowne, zwłaszcza gdy okaże się, że nie bardzo mamy z czego oddać.