subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Konto bankowe: historia

Wszystko zaczęło się od tego, że holenderscy przedsiębiorcy nie mieli gdzie trzymać swoich pieniędzy. Oto, jak rozwijał się wynalazek znany dziś jako konto bankowe.

Są rzeczy, które uznajemy za całkowicie naturalne. Czymś takim jest konto bankowe. Jednak dojście do dzisiejszego stanu wymagało wielu wieków rozwoju. Jak to było?

stary bank

Na początek – Holandia

Kiedy w XVI wieku rozwijały się holenderskie miasta, a handel zaczął przynosić coraz większe zyski, pojawiła się potrzeba rozwiązania problemy z przechowywaniem gotówki. Trudno było ogromne sumy trzymać w domu i przewozić dyliżansem. Banki, które także w tym czasie weszły na ścieżkę szybkiego rozwoju, podsunęły rozwiązanie: konto bankowe.

Na początku były to po prostu depozyty, które posiadacze gotówki składali w kasach. Przechowujący pobierali opłatę za swoją usługę. Konto bankowe miało służyć przede wszystkim zabezpieczeniu pieniędzy. Wkrótce jednak wszystko zaczęło się zmieniać.

Pojawiały się kolejne kasy, które rywalizowały między sobą oferując coraz bardziej urozmaicone usługi. Okazało się, że jeśli pieniądze znajdują się w kasie, to można wypłacić je każdemu, kto będzie miał dokument od ich właściciela. Dokument zostawał w kasie jako potwierdzenie transakcji. W ten sposób pierwsze konta bankowe pozwoliły odkryć metodę transakcji bezgotówkowych.

Później – w Anglii

Coraz większe interesy prowadzili także przedsiębiorcy z Anglii. Droga z Holandii nad Tamizę nie była daleka, dlatego wynalazki bankierów holenderskich szybko rozprzestrzeniły się także na Wyspach. Później również w angielskich koloniach w Ameryce.

Przykładem wykorzystania transakcji bezgotówkowych były działania właścicieli ziemskich z Bostonu, którzy zastawiali swoje działki w kasach i otrzymywali w zamiast za to konto bankowe, na które mogli wystawiać czeki.

brytyjski melonik

W XVIII wieku czeki stały się czymś powszechnym. Ponieważ ich liczba była niezwykle wysoka, pojawiła się konieczność stworzenia instytucji, które rozliczałyby je. W ten sposób pojawiły się domy clearingowe. Pod koniec każdego dnia szacowano tam wszystkie transakcje, po czym uzupełniano braki w kasie. Zdarzało się, że przy obrocie idącym w setki tysięcy funtów koniec końców właściciela zmieniały jedynie sumy rzędu kilku funtów. I tyle było wpłacane na konto bankowe.

Później na całym świecie

Zalety, jakie dawały przedsiębiorcom nawet te proste konta bankowe szybko dostrzeżono na całym świecie. Jednak na rozpowszechnienie się tego systemu trzeba było jeszcze długo czekać. W Europie kontynentalnej nowoczesne banki pojawiły się dopiero w połowie XIX wieku. Podobnie, jak w Holandii i Anglii początkowo wykorzystywane były przez przedsiębiorstwa prowadzące rozległe interesy.

Dopiero w XX wieku okazało się, że konto bankowe jest przydatne także dla zwykłych obywateli. I znowu – z początku korzystali z takiego rozwiązania głównie ludzie o wysokich dochodach. Dopiero później konto bankowe stało się powszechne także w klasie średniej i robotniczej. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić świat bez kont i rozliczeń bezgotówkowych.