subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Konto firmowe – jak wybierać?

Kto wybiera konto firmowe, ten powinien dokładnie wczytać się w regulamin. Wszystko po to, żeby zminimalizować zaskoczenie związane z wysokimi kosztami prowadzenia rachunku.

Konto firmowe to rzecz niezbędna. Tyle, że często także dość droga. Warto wybierać je w oparciu o racjonalne przesłanki, a nie tylko marketingowy przekaz serwowany przez media.

biznes

Opłata za prowadzenie

Pierwszą rzeczą, na którą patrzą klienci wybierający konto firmowe są opłaty za prowadzenie. Być może jest w tym jakaś racja, ponieważ jest to kwota, którą należy każdego miesiąca oddać do instytucji finansowej. Problem w tym, że na tych dwudziestu czy pięćdziesięciu złotych miesięcznie się nie kończy. Pod uwagę należy wziąć wiele innych czynników.

Takich, jak choćby dodatkowe opłaty za prowadzone na koncie operacje. Może się zdarzyć, że bank, który teoretycznie oferuje lepsze warunki jest w praktyce zdziercą, którego najlepiej byłoby unikać. Dlaczego?

Opłata za przelewy i inne dodatki

Bo na przykład kasuje złotówkę albo dwie od każdego przelewu. Jeśli jest ich w ciągu miesiąca kilkadziesiąt, zaczyna się robić problem. Koszty obsługi generowane przez konto firmowe rosną, jednocześnie jednak nie rośnie wcale zadowolenie z usługi.

Bank może też pobierać dodatkowe opłaty za wypłatę pieniędzy z bankomatu (o tym, że za obsługę w okienku bierze pieniądze nie wspominając). Ogólnie dodatkowe opłaty mogą w rzeczywisty sposób wpłynąć na atrakcyjność oferty. Tzn. – obnażyć jej nieatrakcyjność.

Linia kredytowa w koncie

Dobrze jest wybierać konto firmowe tak, aby wyciągnąć dla siebie jak najwięcej korzyści. Jedną z nich jest linia kredytowa w rachunku. Dzięki niej można kredytować swoją działalność na bieżąco, bez konieczności każdorazowego ubiegania się o pożyczkę.

Takie rozwiązanie może być jednak niebezpieczne. Koniec końców może się okazać, że zaciągnięte zobowiązania są nie do spłaty. Wówczas pojawi się w życiu firmy komornik. Dlatego konto firmowe z linią debetową to rzecz jedynie dla rozsądnych.

Karta kredytowa

Podobnie jest w przypadku karty kredytowej. Także ona może być dodawana przez bank tym, którzy zdecydują się otworzyć w nim konto firmowe. W przeciwieństwie jednak do linii kredytowe czy debetowej powinna być używana do nieco innych celów.

karta kredytowa

Przede wszystkim – nie powinna być stałym źródłem kapitału potrzebnego do działania firmy. Można ją natomiast wykorzystywać jako sposób na dokonywania szybkich i sprawnych płatności w sytuacji, w której wiadomo, że pojawią się wpływy pozwalające spłacić dług.

Dostęp do bankomatów

Dość powszechnie stosowaną praktyką jest pobieranie przez niektóre banki opłat za wypłatę pieniędzy z obcych bankomatów. Jeśli tak jest, warto wybierać konto firmowe w instytucji, która ma wystarczającą liczbę maszyn w okolicy.

Wprawdzie obrót gotówkowy odchodzi powoli do lamusa, jednak ciągle jeszcze są sytuacje, w których jedynym sposobem zapłaty jest gotówka. Ot, choćby wtedy, gdy trzeba opłacić miejsce parkingowe. Dobrze wtedy mieć pod ręką bankomat z gotówką.