subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Konto osobiste – na co zwrócić uwagę?

Kto chce, może wybierać konto osobiste kierując się wizerunkiem lub oceną logotypu. Inni powinni wziąć pod uwagę bardziej konkretne czynniki. Jakie?

Jest ich kilka. Jeśli których przegapimy, nic wielkiego się nie stanie. Ot, stracimy kilka złotych. Tyle, że grosz do grosza… Oto przegląd tego, na co zwrócić uwagę wybierając konto osobiste.

świnka skarbonka

Opłata za prowadzenie

Podstawową kwestią, którą rozważamy wybierając konto osobiste, jest opłata za prowadzenie. Nic dziwnego. W końcu to ta pozycja widnieje w comiesięcznym wyciągu z operacji przeprowadzonych za pomocą konta. Warto dobrze przeanalizować oferty banków.

W zależności od tego, o jakiej instytucji mówimy, opłaty za prowadzenie usługi takiej, jak konto osobiste, mogą być bardzo różne. Począwszy od kilku, przez dziesięć czy piętnaście, aż po kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Różnice nie biorą się z niczego. Zależą min. od tego, jakie dodatkowe usługi bank oferuje w koncie.

Opłaty za przelewy

Przykładem tego, jak oferty mogą zwodzić jest kwestia pobierania opłat za przelewy. Może się zdarzyć, że bank będzie brał za prowadzenie rachunku jednie kilka złotych. Co z tego, skoro takie konto osobiste będzie ostatecznie dużo droższe. Dlaczego? Bo bank doliczy sobie dodatkową opłatę za każdy wykonany przelew.

Warto przeanalizować tę kwestię i zastanowić się, czy nie lepiej zapłacić więcej za prowadzenie konta, ale mieć darmowe przelewy, czy oszczędzać ze świadomością, że każda transakcja to kolejnych kilka złotych mniej.

Prowadzenie rachunku maklerskiego

Dla tych, którzy planują inwestować swoje pieniądze na giełdzie ważną kwestią jest możliwość integracji produktu takiego, jak konto osobiste z rachunkiem w biurze maklerskim. Ten ostatni będzie potrzebny do kupowania i sprzedawania akcji, a także jednostek uczestnictwa w różnych funduszach inwestycyjnych.

Jeśli konto będzie zintegrowane z rachunkiem, będzie można szybciej przelewać pieniądze między jednym i drugim. Nie będzie też trzeba otwierać konta w innym banku. A z tym wiąże się otwarcie rachunku w biurze maklerskim.

Prowizja od wpłat i wypłat

Rozważając koszta dodatkowe, z jakimi wiąże się konto osobiste, dobrze jest też wziąć pod uwagę te związane z wypłatami i wpłatami pieniędzy. Pominąć można tutaj kwestię dokonywania tych transakcji w okienkach kasowych – tu nigdy nie będzie darmowo. Lepiej skupić się na bankomatach.

czek bankowy

Większość banków pobiera prowizje za wybieranie pieniędzy z bankomatów obcych instytucji. Nie wszystkie jednak to robią. Dobrze więc sprawdzić także tę kwestię i wybrać bank, który ma albo dużo własnych bankomatów, albo nie kasuje za używanie tych obcych.

Dostęp przez internet

Oczywistością jest dostęp do usługi takiej, jak konto osobiste, przez internet. A jednak dobrze jest przyjrzeć się zasadom, na jakich się to odbywa. Czy trzeba więcej płacić? A może wtedy przelewy są darmowe? Każdy bank ma tu własną politykę.

Oprócz wymienionych jest jeszcze wiele czynników, które warto rozważyć wybierając konto osobiste. Te wydają się jednak zasadnicze. Chyba, że ktoś nie przywiązuje wagi do konkretów i woli polegać na grafiku, który zaprojektował logotyp instytucji. Wtedy to już zupełnie inna sprawa.