subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Konto walutowe: kiedy warto

Są sytuacje, w których konto walutowe jest wręcz nieodzowne. Dobrze wiedzieć, jakie to sytuacje. Tak, żeby nie kupić produktu bankowego, który nie jest nam w ogóle potrzebny.

Kiedyś konto walutowe to było coś. Złoty tracił na wartości z miesiąca na miesiąc, a waluty trzymane w banku przynosiły konkretne zyski. Te czasy odeszły już jednak do przeszłości. Co się zmieniło?

konto walutowe

W dzisiejszych czasach konto walutowe sprawdza się przede wszystkim wtedy, kiedy musimy przelewać pieniądze do banków zagranicznych. W takiej sytuacji wymienianie pieniędzy najpierw na złote, później z powrotem na waluty obce byłoby nie tylko czasochłonne, ale także drogie. Co więcej, wiązałoby się ze znacznymi stratami wynikającymi z różnic w kursach kupna i sprzedaży walut.

Z tego względu konto walutowe wydaje się dobrą opcją dla różnego rodzaju przedsiębiorstw, które prowadzą działalność skupioną na sprzedaży towarów za granicę lub ich przywozie do kraju. Eksporterzy i importerzy muszą mieć konto walutowe także z innego powodu.

Wtedy, kiedy nakazuje to prawo

Tym powodem jest prawo dewizowe. Regulacje tego rodzaju określają sposób obracania dewizami i wyznaczają obowiązki tym, którzy się taką działalnością zajmują. Wprawdzie w polskim prawie obowiązuje zasada, w myśl której obrót walutami zagranicznymi jest swobodny, jednak pewne ograniczenia obowiązują. Co więcej, niektóre regulacje mogą zostać wdrożone w określonych prawem okolicznościach.

Z tego względu konto walutowe jest nieodzowne dla tych, którzy zajmują się obrotem dewizami na większą skalę. Tak, jak zostało to już powiedziane wcześniej, najczęściej chodzi o przedsiębiorstwa zajmujące się importem lub eksportem.

Trzeba przy tym pamiętać, że konto dewizowe może być założone także przez osobę prywatną. W niektórych sytuacjach może być to operacja opłacalna.

Gdy ma się dużo dewiz

Załóżmy, że ktoś posiada dużą kwotę denominowaną w walutach obcych, powiedzmy w euro. Jeśli jest to suma, która wynosi, dajmy na to, dwadzieścia tysięcy euro, raczej nie powinna być trzymana w skarpecie. Przeciwnie, właściwym dla niej miejscem będzie konto walutowe. O ile oczywiście właściciel pieniędzy nie zdecyduje się ich sprzedać i zamienić na złote.

dolary

Dla takich osób konto walutowe to w zasadzie jedna z niewielu opcji. Wprawdzie oprocentowanie jest tam niskie, a i kursy w miarę stabilne, jednak zawsze lepiej trzymać pieniądze w banku niż narażać się na ich utratę w głupi sposób.

Kiedy warunki są odpowiednie

Inna sprawa, to same warunki, na których prowadzone jest konto walutowe. Otwierać warto je wtedy, kiedy banki dają odpowiednią ofertę. Przykładowo, wiele z polskich instytucji pobiera spore opłaty za prowadzenie takich rachunków. Z drugiej strony proponowane przez nich oprocentowanie jest bardzo niskie.

Jest kilka wyjątków, jeden z banków proponuje na przykład kartę debetową, którą można wykorzystywać zarówno do wypłacania pieniędzy z konta standardowego jak i walutowego. Kto dużo podróżuje, ten z pewnością doceni takie udogodnienie.