subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Kredyt gotówkowy – dlaczego jest drogi?

Ktokolwiek przyjrzał się bliżej takiemu produktowi finansowemu, jak pożyczka gotówkowa, zobaczył, że jej koszt jest bardzo wysoki. Dlaczego?

Spośród wszystkich propozycji banków kredyt gotówkowy należy do najdroższych. Z czego to wynika? Dlaczego tak się dzieje? Oto próba odpowiedzi na to pytanie.

gotówka

Kredyt gotówkowy bardzo ryzykowny

Podstawową cechą produktu finansowego takiego, jakim jest kredyt gotówkowy jest jego ryzyko. Pożyczka, której udzielenie nie jest uzależnione od żadnych wymagań jest z natury rzeczy pożyczką, której spłaty nie są terminowe. Obserwację tę potwierdzają rozmaite dane, według których tego rodzaju kredyty należą do najgorzej spłacanych.

Co z tego wynika? Jeśli instytucja finansowa pożycza pieniądze stu osobom, spośród których dziesięć w ogóle ich nie oddaje, musi na pozostałych nie tyko zarobić, ale i odzyskać stratę. De facto więc, każdy z pozostałych pożyczkodawców będzie miał do spłacenia nie tylko swój kredyt gotówkowy, ale i część kredytu innej osoby.

Pożyczka gotówkowa nieduża

Trzeba także pamiętać o tym, że pożyczka gotówkowa obejmuje zwykle niewielkie kwoty. Dwa, trzy, góra dziesięć tysięcy złotych. Takich pożyczek jest za to bardzo wiele. W związku z czym infrastruktura niezbędna do ich obsłużenia musi być odpowiednio rozbudowana. Trzeba także zatrudnić ludzi, którzy będą zajmowali się rozpatrywaniem wniosków, ściąganiem należności itd.

To wszystko kosztuje i za to wszystko ktoś musi zapłacić. Tym kimś jest najczęściej klient, który zaciąga tego rodzaju zobowiązanie. I znowu, pożyczka gotówkowa jest przez to o kilka procent droższa od innych form zaciągania zobowiązania.

Kredyt dla każdego

Dobrze zdawać sobie sprawę, z czego to wszystko wynika. Otóż pożyczka gotówkowa jest produktem masowym. W założeniach może i powinien brać ją każdy. Tylko w ten sposób rzesze ludzi są w stanie wejść w posiadanie różnego rodzaju dóbr konsumpcyjnych. Tylko tak można budować popyt w gospodarce, w której podstawowym wyznacznikiem sukcesu jest cięcie kosztów.

pieniądze

Z masowości wynika jednak bardzo ważna przesłanka: w niewielu przypadkach ktokolwiek analizuje dochody i możliwości finansowe tych, których kredyt gotówkowy interesuje. Liczy się dostępność, a nie rzetelność spłat.

Szybka kasa, wysoka cena

Swoje robi też tempo, w jakim kredyt gotówkowy jest udzielany. W założeniach całość ma działać w ten sposób, że klient przychodzi do banku, przedstawia zaświadczenie o zarobkach (a coraz częściej jedynie dowód osobisty) i wychodzi z gotówką w portfelu. Szybko i bez zbędnego zastanawiania się.

Problem w tym, że przy takich procedurach trudno jest wszystkich klientów prześwietlić. W ten sposób wracamy do problemu poruszonego wyżej, czyli niespłacanych terminowo zobowiązań. W dużej mierze to właśnie sama natura takiego produktu finansowego, jakim jest pożyczka gotówkowa sprawia, że jest on drogi.

Co ciekawe, ta cena nie ma wpływu na to, czy pożyczka gotówkowa jest popularna czy też nie. Większość klientów nie kalkuluje tego w ten sposób. Biorą kredyt gotówkowy, bo chcą sobie coś kupić. Działają kompulsywnie. A problemami się nie przejmują.