subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Kredyt hipoteczny – dlaczego jest tani?

Dla niektórych to niemożliwe. Inni kręcą z powątpiewaniem głowami. Pytanie brzmi: dlaczego kredyt hipoteczny jest tańszy od innych pożyczek?

Po pierwsze: dobrze zabezpieczony

Kiedy bank pożycza komuś pieniądze, potrzebuje zabezpieczenia. W zależności od konkretnego przypadku, funkcję tę mogą pełnić poręczenia innych, wiarygodnych osób, historia spłat wcześniejszych zobowiązań czy majątek, który w razie potrzeby można przejąc i zlicytować. Liczy się to, żeby zabezpieczenie było solidne, dawało podstawy do realizacji potencjalnych roszczeń i było w miarę płynne.

kredyt hipoteczny

Zaciągając kredyt hipoteczny niejako z natury rzeczy dajemy takie zabezpieczenie. To lokal albo dom, który kupujemy. W księdze wieczystej wpisana jest odpowiednia informacja, a więc w razie czego bank może taką nieruchomość przejąć. To dlatego jest skłonny wziąć nieco mniej za pożyczone pieniądze.

Po drugie: właściwie prześwietlony

Inna sprawa, że sam zastaw niczego by nie załatwił, gdyby nie skomplikowane i trudne procedury związane z prześwietlaniem klienta. Osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny jest sprawdzana pod kątem dochodów, stabilności zatrudnienia, solidności w spłacie zobowiązań czy opłacie rachunków. Wszystko się liczy i wszystko ma znaczenie. Bank wie nierzadko znacznie więcej o finansach kredytobiorcy niż jego rodzina.

W ten sposób minimalizuje ryzyko. A mniejsze ryzyko wiąże się z niższymi odsetkami za pożyczony kapitał. W ten sposób kredyt hipoteczny może być tańszy niż pożyczka gotówkowa udzielana na zaświadczenie o zarobkach, o takiej na dowód nie wspominając.

Po trzecie: stabilnie spłacany

Na tym nie koniec. Jeśli ktoś zaciąga kredyt hipoteczny pod zastaw domu, w którym mieszka, to jest to z reguły podstawowa pozycja w jego budżecie. Co więcej, nieruchomość, którą kupuje za pożyczone od banku pieniądze, służy do realizacji najbardziej podstawowej z potrzeb – mieszkania. Z czego wynika kolejna przyczyna niskiej ceny kredytów mieszkaniowych.

To pewność, że klient będzie starał się spłacić przede wszystkim te należności. Co zresztą znajduje potwierdzenie z danych. Nawet w trudnych czasach kredyt hipoteczny jest spłacany najlepiej. Najmniej jest takich kredytów w puli tych przeterminowanych lub zagrożonych.

Po czwarte: wysoki

Dzieje się tak właśnie dlatego, że chodzi o mieszkanie. A z niego nie sposób tak łatwo zrezygnować. Co więcej, mieszkanie czy inna nieruchomość to bardzo kosztowny wydatek. Nawet w Polsce przeciętny kredyt hipoteczny zaciągany jest na kwoty wielokrotnie przekraczające roczne dochody.

domki jednorodzinne

Dla banku wypływa z tego konkretna korzyść – zamiast zatrudniać ludzi, którzy udzielaliby dwudziestu pożyczek w wysokości 20 tys. zł każda, mogą udzielić jednej pożyczki, ale na 400 tys. zł. Oszczędności niby nie duże, ale jednak.

Po piąte: i tak daje zarobić

Między innymi z tego względu kredyt hipoteczny i tak daje bankom zarobić. Dodatkowo instytucje te pobierają opłaty za ubezpieczenie, doliczają sobie prowizje od wcześniejszej spłaty czy namawiają klientów na przeniesienie rachunku właśnie do nich. Koniec końców zawsze muszą wyjść przecież na swoje.