subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Kredyt konsolidacyjny – kiedy i dlaczego?

Zanim złożymy wniosek o kredyt konsolidacyjny, powinniśmy dobrze się zastanowić, czy jest to rozwiązanie dla nas.

To nie jest tak, że każdy moment jest dobry na to, żeby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny. Przeciwnie, jeśli weźmiemy go w złym momencie, możemy narazić się na straty i pogorszyć naszą sytuację finansową. Sprawy tego rodzaju należy, jak zawsze, załatwiać z namysłem i rozwagą. W przeciwnym razie skutki mogą być doprawdy opłakane.

plik pieniędzy

Dlaczego? Wyobraźmy sobie, że mamy kredyt hipoteczny i kilka innych, które decydujemy się skonsolidować w momencie, gdy stopy procentowe idą w górę. Nie tylko nic nie tracimy, ale jeszcze podnosimy wysokość raty, którą każdego miesiąca powinniśmy spłacać. Cała procedura obraca się przeciwko nam. Co nie jest w żadnym wypadku rozwiązaniem, które mogłoby nam w czymkolwiek pomóc.

Gdy pojawia się problem

Inna sprawa, że czasem możemy nie mieć wyboru. Może się przykładowo zdarzyć, że zostaniemy przygnieceni jakimiś opłatami. Lub, że sprawy wymkną się nam spod kontroli i zamiast normalnie spłacać kredyty i pożyczki, będziemy zmuszeni do bardziej zdecydowanego działania. Ewentualnie, stracimy jakieś źródło dochodów i okaże się, że potrzebne jest refinansowanie.

No właśnie. Bo kredyt konsolidacyjny może być niezbędny w momencie, gdy pojawia się większy problem. Może iść z refinansowaniem, czyli rozłożeniem spłat na dłuższy okres. Wszystko po to, żeby ratować to, co jest do uratowania. I kontynuować spłaty nawet w sytuacji, gdy warunki finansowe uległy pogorszeniu.

Gdy kredytów jest za dużo

Takie sytuacje występują często wtedy, kiedy rozmaitych kredytów, pożyczek i innego rodzaju zobowiązań (na przykład na karcie kredytowej) mamy za dużo. Utrata kontroli nad spłatami to najgorsze, co może się nam przytrafić. Dlatego lepiej działać wyprzedzająco i w momencie, gdy widać nadchodzące problemy, postarać się o kredyt konsolidacyjny.

Co takie rozwiązanie może nam dać? Przede wszystkim – różne raty zostaną skupione w jednej racie. Niby nic, a jednak – mniej zachodu, kosztów przelewu itd. Co ważniejsze, taki kredyt może być tańszy. Bo, na przykład, zostanie zaciągnięty z zabezpieczeniem na nieruchomości lub rozłożony na inny okres. Kredyt konsolidacyjny pozwoli nam wtedy wydawać nieco mniej na obsługę zadłużenia.

Kiedy można zaoszczędzić

To właśnie jest ten moment, w którym można – teoretycznie – -zaoszczędzić. Bo, na przykład, zmniejszyły się stopy procentowe albo bank obniżył własną marże. Można zaciągnąć nowy kredyt konsolidacyjny, który posłuży do spłaty starego. Albo zastąpić wcześniejsze, drogie pożyczki gotówkowe, kredytem hipotecznym.

portfel

Za każdym razem pojawią się nie znaczne oszczędności. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce może się bowiem okazać, że dłuższy okres spłaty zredukuje korzyści wynikające z niższego oprocentowania.

Warto jednak próbować. Zwłaszcza, że nawet droższy kredyt konsolidacyjny, ale ze spłacanymi zobowiązaniami, jest opcja lepszą niż brak spłaty. Banki tej ostatniej ewentualności bardzo nie lubią i starają się zwalczać ją wszelkimi metodami.