subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Kredyt mieszkaniowy: dla kogo i kiedy?

Można powiedzieć, że kredyt mieszkaniowy jest dla ludzi. Pytanie, dla jakich ludzi i w którym momencie życia?

Istnieje wiele sytuacji, w których można starać się o kredyt mieszkaniowy. Każdy powinien podejmować własne decyzje. Warto jednak poznać kilka hipotetycznych momentów, w których takie zobowiązanie można zaciągnąć.

Młodzi, na dorobku

Pierwszą grupą, która może myśleć o czymś takim, jak kredyt mieszkaniowy, są ludzie młodzi, na dorobku. Oczywiście, dorobek musi być już w miarę konkretny. W dzisiejszych czasach potrzebna jest niezła zdolność kredytowa oraz wkład własny. A na ten trzeba sobie zapracować. Jakby jednak nie było, osoby młode z pewnością mogą sięgać po kredyt mieszkaniowy.

młodzi biznesmeni

Dlaczego? Bo mają taką potrzebę. Według teorii, a także w praktyce, mieszkanie jest jedną z tych rzeczy, która potrzebna jest do życia niemal każdemu. Zwłaszcza, gdy chce się rozwijać. Ponieważ w Polsce rynek wynajmu nie istnieje, jedyną opcją jest kredyt mieszkaniowy.

Powiększona rodzina

Inna sprawa, że czasem młodzi mogą dotrwać w wynajmowanym pokoju do momentu, gdy na świecie pojawi się ich potomek. To kolejny punkt zwrotny, w którym można pomyśleć o kredycie. Z podobnych, co wyżej powodów. Wzbogaconych o kilka kolejnych, choćby takich, jak potrzeba większej powierzchni dla dziecka lub dzieci.

Rzecz w tym, że kto bierze kredyt mieszkaniowy w takiej sytuacji, ten może borykać się z pewnymi trudnościami. Takimi, jak choćby niższa zdolność kredytowa, wynikająca z podziału dochodu już nie na dwie, ale na trzy osoby.

Nieźle zarabiający

To dlatego w grupie tych, do których skierowany jest kredyt mieszkaniowy są przede wszystkim osoby nieźle zarabiające. Nieźle, to znaczy powyżej średniej krajowej. Kto pracuje za minimum, ten może mieć problem z uzyskaniem zgody banku na udzielenie pożyczki takiej, jak kredyt mieszkaniowy.

Rzecz w tym, że w dzisiejszych czasach trudno oceniać, na ile dzisiejsze dochody będą tak samo wysokie w przyszłości. Kogoś mogą zwolnić, inny nie dostanie podwyżki. I tak to się będzie wszystko kręcić.

Na długo przed emeryturą

Ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę starając się o kredyt hipoteczny, jest emerytura. Rzadko kiedy banki godzą się na udzielenie pożyczki na okres zahaczający o ten czas. Z prostej przyczyny – większość z nas będzie miała bardzo niskie emerytury, a więc możliwości spłaty zaciągniętego w banku zobowiązania.

mężczyzna

Tak więc kredyt mieszkaniowy należy brać na tyle wcześnie, żeby zdążyć spłacić go przed przejściem na emeryturę. W czym aktywnie pomaga rząd, przesuwając wiek emerytalny na później.

Kiedy jest okazja

Można też powiedzieć, że kredyt mieszkaniowy warto brać wtedy, kiedy jest taka okazja. Na przykład – pojawia się fajna nieruchomość w dobrej cenie. Takie podejście wiąże się jednak z pewnym problemem – nie każdy może zaciągnąć takie zobowiązanie w dowolnie wybranym przez siebie momencie. To już jednak zupełnie inna historia, która wiąże się z zupełnie innymi sprawami i jest z zupełnie innej kategorii.