subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Kredyt studencki – komu się opłaca?

To poważna sprawa. Może zadecydować o tym, czy ktoś pójdzie na studia, czy nie. Komu opłaca się brać kredyt studencki?

Dla jednych to jedyna opcja. Dla innych sposób na dodatkową gotówkę. Jeszcze inni korzystają z niego w zupełnie inny sposób. Kredyt studencki daje sporo możliwości. Pod pewnymi warunkami.

Komuś, kogo nie stać na studia

To założenie. Jeśli kogoś nie stać na studia, może sięgnąć po kredyt studencki. Jego przewaga nad innymi produktami finansowymi jest prosta. Połowę odsetek bierze na siebie państwo. Przyszły magister spłaca więc jedynie część kosztów pożyczki, a także kapitał. Dla osób, które chciałyby studiować jest to teoretycznie (dlaczego teoretycznie – o tym potem) niezły sposób na znalezienie środków na naukę.

czapka studencka

Dlaczego? Ponieważ kredyt studencki to kilkaset złotych, które każdego miesiąca lądują na koncie studenta. W ten sposób może opłacić sobie akademik lub wynająć mieszkanie. Na wszystko mu nie starczy, ale podstawowe utrzymanie będzie miał zapewnione.

Komuś, kogo stać na studia

Inna sprawa, że kredyt studencki znacznie bardziej opłaca się komuś, kogo i tak byłoby stać na studia. Z prostej przyczyny. Otóż zgodnie z zasadami oprocentowanie takiej pożyczki zaczyna być liczone od momentu pierwszej spłaty dwa lata po zakończeniu studiów. Co oznacza, że nie ruszając tych środków można sporo zarobić.

Ile? To zależy od aktualnego oprocentowania lokat lub od tego, jaką inną inwestycję wybierze student, który ma nadwyżkę w wysokości kilkuset złotych miesięcznie. W przypadku bezpiecznej lokaty może zarobić kilka tysięcy, czasem znacznie więcej. Jeśli wtopi, straci. Ważne, żeby mógł oddać wszystkie pożyczone pieniądze w momencie rozpoczęcia spłaty kredytu. Wtedy żadnych odsetek nie zapłaci.

Komuś, kto potrafi oszczędzać

To bardzo ważne. Chodzi bowiem o to, żeby ze środków uzyskanych z kredytu wziąć jak najmniej. Im więcej zostanie na koncie, tym wyższe będą korzyści uzyskane przez studenta. Także wtedy, kiedy kredyt studencki będzie jego podstawowym źródłem dochodów. Dlaczego? Bo do momentu rozpoczęcia spłaty pożyczka jest de facto darmowa.

sala wykladowa

Dlatego warto oszczędzać, oglądać po dwa razy każdą złotówkę i zwracać uwagę na to, na co idą pieniądze. Ci, którzy potrafią to robić, wyjdą na całym interesie znacznie lepiej. Ci, którzy przepuszczą cały kredyt studencki… cóż, zostaną z jego spłatą na kolejnych dziesięć lat.

Komuś, kto spodziewa się wysokich dochodów

A teraz nieco inna perspektywa. Kredyt studencki, tak jak i każdy inny, w końcu trzeba spłacić. Miesięczna rata może sięgać trzystu złotych. Pytanie, które się tutaj pojawia brzmi: czy wszyscy będą w stanie zdobyć taką pracę, która pozwoli im na swobodą spłatę?

Każdy powinien sobie odpowiedzieć na nie indywidualnie. W wielu przypadkach jednak odpowiedź będzie brzmiała – nie.

Komuś, kto ma żyrantów i zabezpieczenie

Czas wrócić do kwestii poruszonej na początku. Czyli dostępności do pożyczki. Otóż na kredyt studencki mogą liczyć przede wszystkim ci, których rodzice mają dochody odpowiednie, żeby im ten kredyt zabezpieczyć. Słowem, na starcie eliminowani są ci, którzy mogliby na takim rozwiązaniu najwięcej skorzystać.