subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Kto może założyć biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe to nie jest biznes, który prowadzić może każdy. Wymagania są duże i precyzyjnie określone. Jakie to wymagania?

Nie da się ich opisać w dwóch zdaniach. Przede wszystkim dlatego, że regulacje różnią się w zależności o kogo chodzi. A więc – kto może założyć biuro rachunkowe?

Kto może prowadzić księgi rachunkowe?

Deregulacja nie dosięgnęła jeszcze zawodów związanych z księgowością. Dlatego nie każdy może założyć sobie biuro rachunkowe i prowadzić księgi. Żeby w ogóle można było o tym myśleć, potrzebne jest zdobycie certyfikatu księgowego.

księgowość

To nie jedyne wymaganie. Trzeba także być wpisanym do rejestru biegłych rewidentów. Sprawdzi się także wpis do rejestru doradców podatkowych. Co ciekawe, usługi księgowe prowadzić mogą także adwokaci oraz radcowie prawni.

Pytanie, które się w tym miejscu pojawia, brzmi: jak zdobyć certyfikat księgowego?

Certyfikat: wymagania po kolei

Jednej drogi do uzyskanie tego dokumentu, niezbędnego, żeby prowadzić biuro rachunkowe, nie ma. Wszystko zależy od posiadanego wykształcenia i doświadczenia. I tak, o certyfikat może się ubiegać osoba, która ma wykształcenie wyższe magisterskie w zakresie rachunkowości lub podobnym.

Ważne, żeby program studiów odpowiadał wymogom ministerialnym. Na tym jednak nie koniec. Potrzebne będzie jeszcze także trzyletnia praktyka w księgowości.

Taki sam staż pracy związany z prowadzeniem ksiąg potrzebny będzie w przypadku osoby, która ma wprawdzie tytuł magistra, ale na kierunku innym niż rachunkowość. Wówczas potrzebne jej będą także studia podyplomowe. Te obowiązkowo muszą być przeprowadzone na kierunku związanym z księgowością i to na uczelni, która ma prawo do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych!

Znacznie lepiej mają ci, którzy zdali egzamin sprawdzający kwalifikacje przeprowadzany przez ministerstwo finansów. Im wystarczy wykształcenie średnie i dwa lata praktyki w księgowości. Inna sprawa, że egzamin jest trudny, a wymagania stawiane przez jego organizatorów wysokie.

Czym jest praktyka w księgowości?

W tym miejscu pojawia się ważne pytanie, którego nie sposób pominąć. Dotyczy ono kwestii tak istotnej, jak wymagana w każdym przypadku praktyka w księgowości. Bez niej nie będzie możliwe otwarcie interesu takiego, jakim jest biuro rachunkowe.

A więc? Praktyka taka to praca na umowie o pracę lub cywilnoprawnej w firmie, która zajmuje się świadczeniem usług z zakresu rachunkowości. I to w wymiarze większym niż pół etatu!

faktury

W ramach służbowych obowiązków trzeba prowadzić dowody księgowe i księgi rachunkowe. Należy też wyceniać aktywa i pasywa firmy i ustalać wynik finansowy. Trzeba wreszcie sporządzać sprawozdania finansowe. Te ostatnie pod nadzorem biegłego rewidenta.

Co z tego wynika?

Przede wszystkim to, że uzyskanie certyfikatu niezbędnego, żeby otworzyć biuro rachunkowe nie jest sprawą prostą. Niektórzy mogą utyskiwać, że tego rodzaju regulacje są zbyt sztywne i za ciasno ujmują kwestie związane z pracą księgowego. Jednak w warunkach niedoboru informacji, z którymi mamy do czynienia w realnej gospodarce, tylko w ten sposób można zagwarantować odpowiednią jakość usług.