subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Lokata oszczędnościowa – za i przeciw

Dla niektórych to jedyny sposób na oszczędzanie. Inni wzruszają ramionami szukając bardziej zyskownych instrumentów finansowych. Jakie zalety i wady ma lokata oszczędnościowa?

słoik z pieniędzmiNa pewno jest bezpieczna. Co poza tym? Lokata oszczędnościowa nie gwarantuje bardzo dużych zysków. Daje jednak poczucie bezpieczeństwa. A konkretnie?

Za: pieniądze zabezpieczone ustawowo

W przypadku krajów cywilizowanych – przede wszystkim europejskich – wszystkie pieniądze zdeponowane na czymś takim, jak lokata oszczędnościowa są chronione ustawowo. Co to oznacza? Że w razie upadku banku lub jakiegokolwiek wydarzenia związanego z utratą przez tę instytucję pieniędzy, zostaną one wypłacone przez państwo. Oczywiście, do pewnego poziomu.

Takie zabezpieczenie sprawia, że lokaty oszczędnościowe są niezwykle popularne i uznawane są za rozwiązanie znakomite dla tych, którzy chcą oszczędzać bez przesadnego ryzyka. Co jednak wiąże się z pewnymi wadami.

Przeciw: bardzo niski procent

Podstawową jest niewielki zysk, jaki można uzyskać zakładając produkt taki, jak lokata oszczędnościowa. W zasadzie w większości przypadków nie ma mowy o tym, żeby osiągnąć jakikolwiek realny zysk. Należy pamiętać o tym, że aby taka sytuacja przyniosła realny efekt, korzyści powinny być wyższe niż inflacja.

W większości przypadków lokaty oszczędnościowe oferują oprocentowanie nie przekraczające 3-4 proc. w skali roku. Od czasu do czasu zdarza się sytuacja, gdy banki konkurują o pieniądze klientów i podnoszą wysokość odsetek, jednak dzieje się tak bardzo rzadko. Normalnie lokata oszczędnościowa służy ochronie kapitału.

Za: naturalna ochrona kapitału

No właśnie. Lokata oszczędnościowa jest produktem, którego głównym zadaniem jest ochronić zasoby finansowe klienta. Oszczędzający nie zarabia, ale też nie traci. To ważne, ponieważ inne instrumenty finansowe, szczególnie inwestycyjne, wiążą się wprawdzie z wyższymi potencjalnymi zyskami, ale też znacznie większym ryzykiem straty.

To dlatego lokaty oszczędnościowe są tak często wybierane przez osoby, które nie mają ambicji inwestycyjnych, a jedynie chcą odłożyć trochę pieniędzy na jakiś czas. W tym miejscu pojawia się jednak kolejna z wad takiego rozwiązania.

Przeciw: środki zamrożone na długi czas

Chodzi o to, że aby skorzystać ze wszystkich zalet, które oferuje lokata oszczędnościowa trzeba zamrozić kapitał na długi okres. Zwykle na sześć, dwanaście a nawet więcej miesięcy. Co to oznacza? Że przez ten czas nie można wykorzystać środków finansowych bez utraty wynikających z umowy korzyści.

lodowiec

Za: brak impulsu do wydatków

Inna sprawa, że taka sytuacja może mieć także dobre strony. Jeśli ktoś zamrozi swoje środki wykorzystując produkt taki, jak lokata oszczędnościowa, nie będzie tych pieniędzy wydawał. W ten sposób może obniżyć poziom swojej konsumpcji na rzecz oszczędzania. Co ma ważne konsekwencje na dłuższą metę.

Co z tego wszystkiego wynika? Tyle, że lokaty oszczędnościowe są dla ludzi. Trzeba tylko wiedzieć, z czym wiąże się ich wykorzystanie. Akceptować zasady albo nie korzystać.