subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Lokata overnight – co to takiego?

To coraz popularniejszy produkt finansowy. Czym są lokaty overnight i jakie dają korzyści? Oto odpowiedź, na te pytania.

Gdyby takich lokat nie było, trzeba by je wymyślić. Ponieważ jednak są, warto dowiedzieć się, na czym polegają.

Na początek – definicja

Kiedyś lokaty bankowe były produktem statecznym. Zakładało się taką lokatę na rok, czasem dwa albo nawet trzy. Pieniądze trafiały do banku, który robił z nich odpowiedni użytek. W miarę, jak bankowość się rozwijała, zaczęły pojawiać się kolejne rozwiązania. Takie, jak choćby lokaty miesięcznie, tygodniowe czy kilkudniowe.

wilk

Lokaty overnight to twórcze rozwinięcie tego trendu. Zakładane są na jedną noc. W zasadzie – na kilka godzin. Wpłacamy pieniądze w poniedziałek, wypłacamy we wtorek. Zysk? Minimalny. Teoretycznie. Bo lokaty tego rodzaju zawierane są przede wszystkim przez tych, którzy dysponują bardzo dużymi pieniędzmi. Ułamek procenta od dziesięciu milionów złotych to ciągle tysiące złotych.

Potem – korzyści

To właśnie podstawowa, realna korzyść wynikająca z założenia lokaty overnight. Można zarobić pewną sumę pieniędzy praktycznie niczym nie ryzykując i niczego nie robiąc. Pod warunkiem wszakże, że dysponuje się odpowiednim kapitałem.

Lokaty tego rodzaju dają także inne korzyści. Choćby codzienną kapitalizację odsetek, dzięki której następnego dnia (a raczej nocy) naliczane są odsetki od nieco już wyższej kwoty. W perspektywie, na przykład, roku, przekłada się to na całkiem spore zyski. Tak działa magia procentu składanego, który dla spłacających pożyczki jest równie nieubłagany, jak dla właścicieli kapitału korzystny.

Wreszcie – efekty

Oprócz korzyści, jakie dają lokaty overnight, pojawiają się także nowe możliwości wykorzystania posiadanych pieniędzy. Wyobraźmy sobie na przykład dużą instytucję, w której każdego dnia obraca się idącymi w setki tysięcy złotych kwotami. Po zakończeniu pracy jednak pieniądze są niewykorzystane. Czekają do kolejnego dnia, aby zacząć krążyć w gospodarce.

procent

Ponieważ w dzisiejszych czasach nikt już ich nie trzyma w kasie pancernej, do dyspozycji stają lokaty overnight. Dzięki konstrukcji tego instrumentu finansowego można zdeponować środki na lokacie i wybrać następnego dnia. Dzień po dniu na rachunku firmy pojawiają się kolejne sumy. Po roku okazuje się, że jest ich bardzo dużo.

Na końcu – możliwości

Inna sprawa, że lokaty overnight przynoszą korzyści nie tylko przedsiębiorstwom czy właścicielom środków. Na krótką metę poprawiają też wyniki banków, które mają do dyspozycji znacznie więcej pieniędzy.

Wyobraźmy sobie na przykład instytucję finansową z oddziałami w Szanghaju, Londynie i Nowym Jorku. Jeśli klienci w każdym z tych miast otwierają lokaty overnight, bank ma cały czas do dyspozycji ogromne sumy pieniędzy, które może wykorzystywać do prowadzenia operacji gdzie indziej.

Jaki z tego wniosek? Lokaty takie są korzystne zarówno dla banku, jak i klienta i gospodarki. Bank dostaje środki, gospodarka płynność, a klient odsetki. Wszyscy są zadowoleni.