subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Lokaty bankowe – bezpieczna forma oszczędzania i inwestowania?

Lokaty bankowe od zawsze były bezpieczną formą oszczędzania. Pieniądze ulokowane w banku są bezpieczniejsze od tych, przechowywanych w domu. Dodatkowo – na lokatach od zawsze można było zarabiać. Odsetki, niezależnie od ich wysokości są rodzajem finansowych dochodów.

Niemniej jednak lokaty trudno traktować jako rodzaj inwestycji, bo dochody osiągane z tego tytułu są nieznaczne, przynajmniej w zdecydowanej większości przypadków. Odkąd jednak banki zaczęły oferować lokaty strukturyzowane, określenie lokaty mianem inwestycji zyskało solidne podstawy. Czy takie inwestowanie jest równie bezpieczne, jak oszczędzanie na lokatach?

Lokaty bankowe strukturyzowane – krótka charakterystyka

Lokaty strukturyzowane są instrumentami typowo inwestycyjnymi, ale w przeciwieństwie do ryzykownego inwestowania w akcje lub inne instrumenty finansowe obarczone dużym ryzykiem inwestycyjnym, lokaty te charakteryzuje stosunkowo duży poziom bezpieczeństwa.

Lokaty bankowe strukturyzowane składają się z dwóch części: części bezpiecznej, umożliwiającej uzyskiwanie zysków z inwestycji obarczonych niewielkim, czy wręcz zerowym stopniem ryzyka (obligacje) i części związanej z większym ryzykiem finansowym. Środki w tym drugim przypadku mogą być lokowane na przykład w rynek akcji.

Poziom bezpieczeństwa i jednocześnie opłacalności (lub nieopłacalności w razie nietrafionych decyzji) można dowolnie kształtować w zależności od indywidualnych oczekiwań i potrzeb.

Ta forma inwestowania cieszy się coraz większą popularnością, bo ma ogromną przewagę nad lokatami tradycyjnymi. Niemniej jednak obarczona jest pewnym ryzykiem.

Tradycyjne lokaty bankowe a lokaty strukturyzowane

Przewaga lokat tradycyjnych wynika z ich bezpieczeństwa, które sięga nawet stu procent w zależności od ilości zdeponowanych w banku środków. Przeciętny klient banku może liczyć na pełną ochronę ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nawet w razie ogłoszenia upadłości przez bank, w którym posiada lokatę, jego pieniądze będą bezpieczne.

Gwarantowane są też stałe, choć niezbyt imponujące dochody uzależnione od oprocentowania lokat i własnej dyscypliny finansowej.
W przypadku lokat o stałym oprocentowaniu dochody te można łatwo przewidzieć, przy oprocentowaniu zmiennym – oszacować. W żadnym wypadku nie ma mowy o stratach z tytułu posiadania lokat. A jaka jest najlepsza lokata?

Tu nie ma mowy o generalizowaniu. Najlepszą lokatą jest taka, która w pełni sprosta oczekiwaniom osoby deponującej pieniądze w banku. Wybór takiego instrumentu ułatwi porównanie lokat na oszczednoscionline.pl i analiza warunków oferowanych przez banki.