subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Lokaty bankowe czy strukturyzowane?

Jakie są różnice między lokatami bankowymi i strukturyzowanymi? Pozornie jedna – te drugie dają więcej zysku. W praktyce różnic jest znacznie więcej.

Lokaty bankowe to najpopularniejsza forma oszczędzania. No właśnie – oszczędzania, a nie inwestowania. Należy odróżnić te dwie kwestie, ponieważ rozróżnienie to jest istotne z punktu widzenia późniejszych rozważań. Lokata bankowa jako taka nie służy do zarabiania, ale do odkładania pieniędzy, które dzięki oprocentowaniu chronione są przed wpływem inflacji.

znak zpytania

Co z tego wynika? Przede wszystkim to, że lokaty bankowe są oprocentowane najniżej ze wszystkich instrumentów dostępnych na rynku. Zdarzają się okresy, w których banki walczą o klientów oferując wysokie odsetki, są to jednak momenty rzadkie i raczej krótkotrwałe. Prawda jest brutalna – na lokacie w banku, przynajmniej tej tradycyjnej, się nie zarobi.

Strukturyzowane: można zarobić

Niektórzy sugerują, że inaczej może być w przypadku takim, jakim są lokaty strukturyzowane. I rzeczywiście, w ich przypadku proponowane oprocentowanie jest wyższe. Może sięgać nawet dziesięciu procent w skali roku. Lokaty strukturyzowane przedstawiane są nie jako sposób na oszczędności, ale inwestycja. Taka, której celem jest przede wszystkim zarabiać pieniądze.

Czy jednak rzeczywiście tak jest? Otóż nie zawsze. Cechą charakterystyczną lokat tego rodzaju jest to, że zarobek zależy od spełnienia określonych warunków. Na przykład – pojawi się, gdy kurs danego surowca utrzyma się w wyznaczonych przez instytucję finansową ramach. Jeśli dzieje się inaczej, lokaty strukturyzowane nie dają żadnego zarobku.

Bankowe: pewne, jak w banku

Dla każdego, kto rozważa, co robić z posiadanymi pieniędzmi ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Jak już zostało powiedziane, lokaty bankowe należą do instrumentów najpewniejszych. Do pewnej wysokości chronione są przez państwo, więc nawet w razie kłopotów banku klient dostanie z powrotem to, co włożył.

W zasadzie nie ma żadnej innej formy oszczędzania, może poza obligacjami skarbu państwa, która dawałaby taką pewność. Nie bez przyczyny powstało powiedzenie, według którego coś jest pewne, jak w banku. Tyle, że ta pewność i bezpieczeństwo mają swoją cenę. Ceną jest niewielki zarobek, o czym już można było przeczytać.

Strukturyzowane: kapitał nie do końca chroniony

Także lokaty strukturyzowane reklamowane są jako produkty, które chronią powierzony instytucji finansowej kapitał. Tak jednak nie zawsze się dzieje. Przede wszystkim dlatego, że w przypadku sytuacji, gdy nie zostaną spełnione warunki uprawniające do wypłaty zysku, klient dostaje z powrotem tylko to, co włożył. Bez uwzględnienia poniesionych opłat za zarządzanie pieniędzmi czy wpływu inflacji.

ochrona - kłódka

W efekcie nieudana inwestycja w lokaty strukturyzowane może skończyć się utratą nawet dziesięciu procent wpłaconej do funduszu sumy. Ochrona kapitału jest więc w tym przypadku słabsza niż wtedy, gdy chodzi o lokaty bankowe.

Werdykt:

Dla tych, którzy szukają bezpiecznego sposobu na oszczędzanie, jedynym rozwiązaniem są lokaty bankowe. Kto natomiast chce podjąć ryzyko, może wybrać znacznie bardziej dochodowe przedsięwzięcie niż lokaty strukturyzowane.