subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Lokaty bankowe – różne rodzaje

Produktów finansowych jest na rynku cała masa. Jakie klienci mają do dyspozycji lokaty bankowe? Oto ich krótki przegląd.

Od najprostszych do tych bardziej skomplikowanych. Z punktu widzenia klienta liczy się ochrona wpłaconych środków i zarobek. Z punktu widzenia banku – jak najtańsze pozyskanie pieniędzy.

świnki skarbonki

Lokaty bankowe jednodniowe

Są szczególnie popularne wśród tych, którzy obracają dużymi sumami pieniędzy i potrzebują zdeponować je gdzieś na krótki okres. Lokaty bankowe jednodniowe dają takim ludziom pewność ochrony zgromadzonego kapitału i jednocześnie niewielkie odsetki związane z powierzeniem instytucji finansowej swoich pieniędzy.

Odsetki może i są niewielkie, ale gwarantują ochronę przed inflacją. Jeśli firma czy osoba fizyczna wykonuje podobnych operacji wiele w ciągu roku, może zyskać całkiem dużą sumę tylko na tym, że trzyma pieniądze na lokacie jednodniowej wtedy, gdy nimi nie obraca.

Lokaty z wypłatą od ręki

Innym sposobem na oszczędzanie, szczególnie popularnym w przeszłości, są lokaty z wypłatą od ręki. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mimo zawarcia umowy z bankiem na dłuższy okres, pieniądze można wypłacić w każdej chwili bez utraty zgromadzonych do tej pory odsetek.

Taka wygoda ma jednak swoją cenę. Oprocentowanie, jakimi pochwalić się mogą tego rodzaju lokaty bankowe, jest z reguły dużo niższe od tego, jakie oferują lokaty terminowe tradycyjne. Wiele osób ciągle jednak woli taką formę oszczędzania, ceniąc sobie możliwość natychmiastowej wypłaty zgromadzonych środków finansowych.

Lokaty terminowe

Wspomniane już lokaty terminowe to klasyczny produkt bankowy, w którym korzyści odnosi zarówno instytucja finansowa jak i klient wpłacający na nie pieniądze. Zasada jest prosta: w zamian, za zdeponowanie środków finansowych na określony czas, bank zobowiązuje się do wypłaty odsetek.

lokaty terminowe

Przeważnie umowy konstruowane są w taki sposób, że odsetki są tym wyższe, im dłuższy jest okres ważności lokaty. Dzieje się tak dlatego, że dla banku bardzo ważne jest utrzymanie płynności, a długoterminowe lokaty bankowe właśnie to mu umożliwiają.

Lokaty bankowe odnawialne

Rozwinięciem tego pomysłu są lokaty terminowe odnawialne. To szczególny rodzaj produktu finansowego, którego głównym celem jest utrzymanie klienta w banku. Chodzi o to, że po zakończeniu obowiązywania jednej lokaty, zostaje ona założona automatycznie raz jeszcze.

W ten sposób pieniądze zostają w banku, a klient może cieszyć się z kapitalizacji odsetek, które w przeciwnym wypadku pojawiłyby się dopiero po dłuższym czasie. Bank z kolei zyskuje stabilność związaną z finansowaniem innych prowadzonych przez siebie operacji.

Lokaty bankowe kombinowane

Na rynku wiele jest także lokat kombinowanych, skonstruowanych w taki sposób, aby pomagały osiągnąć bankowi wyznaczone cele. Przykładem takiego rozwiązania mogą być lokaty, w przypadku których wyższe oprocentowanie pojawia się dopiero wtedy, gdy lokata trzymiesięczna zostaje przedłużona na kolejne trzy miesiące.

Opcji jest wiele, z punktu widzenia klienta najważniejsze jest, aby wybrać tę najlepszą dla niego. Nie należy dać się nabrać na sprytne zagrania sprzedawców, tylko na chłodno analizować poszczególne oferty.