subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Lokaty oparte na różnych surowcach

Lokaty strukturalne mogą być oparte o cokolwiek. Ważne, żeby przekonać klientów, że można na tym zarobić.

Złoto, srebro, surowce, cokolwiek. Jakie są perspektywy, jakie rysują się przed klientami kupującymi różne struktury?

Na złocie – nie taka błyszcząca

Nie trzeba zajmować się zawodowo inwestycjami, żeby usłyszeć o lokowaniu pieniędzy w złoto. Nie trzeba od razu kupować sztabek, żeby to robić. Najczęściej wystarczą lokaty strukturalne oparte o ten surowiec właśnie. Problem w tym, że chociaż reklamy obiecują, nomen omen, złote góry, w praktyce bywa różnie. Przede wszystkim dlatego, że złoto jest coraz tańsze. I raczej nie zanosi się na to, żeby podrożało.

złote monety

Cała magia tego kruszcu wynika z jego na wpół mitycznego charakteru. W rzeczywistości złoto nie jest wykorzystywane w praktycznie żadnym przemyśle poza jubilerskim. A to sprawia, że lokaty strukturalne oparte o złoto wystawione są na żer spekulantów.

Na srebrze – niezłe fundamenty

Nieco inaczej jest w przypadku srebra. Wprawdzie także ten kruszec cieszy się powodzeniem u tych, którzy szukają sposobów na inwestycje alternatywne, jednak bardzo często wykorzystywany jest w przemyśle. To ma odbicie w większej stabilności na rynku.

Ponieważ duża część popytu zależna jest nie od widzi mi się spekulantów, a od realnych potrzeb gospodarki, lokaty strukturalne oparte o srebro wydają się znacznie stabilniejsze niż te oparte o złoto. Podobnie jest w przypadku platyny, której ceny są mniej narażone na wynikające z emocjonalnego podejścia działania spekulantów.

Na miedzi – użytecznie

Jeszcze lepiej jest pod tym względem z miedzią. Wprawdzie ceny tego surowca są niższe niż jeszcze jakiś czas temu, jednak nie zmienia to faktu, że popyt na niego to wynik przede wszystkim zapotrzebowania przemysłu. Nikt o zdrowych zmysłach nie kupuje ozdób miedzianych, nikt też nie proponuje stworzenia waluty opartej o ten surowiec.

Co nie znaczy, że spekulacji nie ma. Oczywiście, że jest! W końcu wszędzie tam, gdzie jest obrót finansowy, pojawiają się pieniądze krótkoterminowe. Nie inaczej jest w przypadku miedzi. Czego przejawem są przecież także lokaty strukturalne oparte o miedź.

Na ropie naftowej – z perspektywą

Niektóre instytucje finansowe proponują także lokaty strukturalne oparte o inne surowce, takie jak choćby ropa naftowa. W tym przypadku wszyscy pamiętają gwałtowny wzrost cen ropy w czasie przed kryzysem. Także ostatnio ceny utrzymują się na wysokim poziomie. To przyciąga ludzi, którzy chcieliby w coś zainwestować.

szyb naftowy

W przypadku ropy naftowej perspektywy są w zasadzie niezłe. Podaż tego surowca będzie systematycznie malała, a popyt będzie coraz wyższy. Być może więc to lokaty strukturalne oparte na ropie mogą przynieść niezłe zyski?

Na… czymkolwiek

Jakby nie było, z perspektywy dzisiejszej trudno jest cokolwiek przewidywać. Tym bardziej, że lokaty strukturalne można oprzeć o cokolwiek. Ważne, żeby przekonać klientów, że mogą na tym zarobić.