subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Moda na kolektory

Nieczęsto się zdarza, że moda tak mocno wychodzi nam i środowisku na zdrowie. I zapewne większość ludzi, którzy montują kolektory słoneczne, decyduje się na to rozwiązanie, bo ciekawie wygląda na dachu, to jednak ten proekologiczny trend jest wart dostrzeżenia. Poza ochroną środowiska naturalnego kolektory pomagają oszczędzać pieniądze w codziennym życiu, pomimo że na samym początku są dość dużą inwestycją. I choć Polska nie należy do krajów o dużym nasłonecznieniu, to jednak ilość montowanych instalacji cały czas rośnie.

Kolektor – inwestycja w eko

To nie jest tak, że kolektor jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Już sama decyzja i wybór konkretnego systemu powinny być poprzedzone bardzo rzetelną analizą i przełożeniem oczekiwań na możliwości. Po pierwsze, już na samym początku trzeba założyć, że w naszym klimacie nie ma możliwości, by kolektor stał się jedynym źródłem ciepła zarówno, jeśli weźmiemy pod uwagę system ogrzewania, jak i instalację podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Po drugie, kolektory zamontowane przez specjalistów na przykład z gthpolska.pl są idealnym systemem uzupełniającym. Dane technologiczne potwierdzają, że w miesiącach, w których jest duże nasłonecznienie, dobrze dobrany zestaw zaspokoi potrzeby na ciepłą wodę. Natomiast im słońca będzie mniej lub gdy trafi się pochmurny sezon, tym ilość energii może być niewystarczająca na całkowite ogrzanie, ale nawet zimą dzięki kolektorom podgrzejemy wodę o kilka stopni, a to już wpłynie bezpośrednio na wysokość rachunku. Jak widać, im więcej wody zużyjemy, tym szybciej koszt instalacji nam się zwróci.

Kolektor do wyboru

Różnorodność modeli kolektorów na rynku jest dość duża. Podstawowe to płaskie i zbudowane z próżniowych rur. W polskich warunkach częściej montuje się ten pierwszy typ pomimo tego ze jego efektywność energetyczna jest słabsza i szybciej wytraca ciepło to jednak jest zdecydowanie tańszy. Cały mechanizm działania kolektora polega na tym, że znajdujący się w nim absorber promieniowania słonecznego połączony z rurkami miedzianymi wypełniony jest płynnym czynnikiem roboczym. To on właśnie odbiera ciepło i przekazuje go instalacji. Całość zabezpieczona jest przed uszkodzeniami szybą ze szkła hartowanego, teflonu lub tworzywa. Jej drugim zastosowaniem jest to, że dzięki niej wewnątrz kolektora wytwarza się dużo wyższa temperatura. A to wpływa na wydajność całego systemu. Droższe kolektory próżniowe są bardziej wydajne. Lepiej też radzą sobie z wychwytywaniem promieniowania rozproszonego w pochmurne dni. W naszym kraju popularne są dwa rozwiązania – z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego lub z rurką ciepła.