subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Możliwości technologiczne dźwigów towarowo-osobowych

W odróżnieniu od wszelkiego rodzaju żurawi, które przenoszą towary przy pomocy ruchomych wysięgników, typowe dźwigi towarowo-osobowe przemieszczają (podnoszą lub opuszczają) ładunki w kabinach lub na platformach wzdłuż sztywnych, najczęściej pionowych, prowadnic. Rzadziej natomiast spotykane są tego typu dźwigi z prowadnicami nachylonymi pod kątem ostrym do poziomu, lecz ów kąt jest zawsze większy niż 15°.[adsense-zaq1]

Typy wind towarowo-osobowych

Jak mówią nam specjaliści z firmy RAMIRENT ze Szczecina, mamy kilka podstawowych parametrów, wedle których klasyfikuje się dźwigi (windy) towarowo-osobowe. Zgodnie z nimi wyróżniamy dźwigi ze względu na:

  • rodzaj napędu – elektryczny lub hydrauliczny
  • konstrukcję – z maszynownią, bez maszynowni, z otwartym szybem (panoramiczne), z jedną kabiną, z dwoma kabinami lub z platformą
  • budowę mechanizmu napędowego – z reduktorem lub bez reduktora
  • sposób sterowania – zewnętrzne, wewnętrzne, przestawne, zbiorcze, grupowe lub sterowanie dyspozycjami

Najistotniejsze wielkości charakteryzujące wszystkie windy towarowo-osobowe to oczywiście udźwig, wysokość podnoszenia i prędkość jazdy.

Do tego typu dźwigów zaliczane są także wszystkie windy zainstalowane na stałe w różnego rodzaju budynkach i przystosowane zarówno do transportu towarów, jak i osób, w tym także windy szpitalne do przewozu pacjentów, łóżek oraz sprzętu medycznego i personelu.

Nieco inne zastosowanie mają dźwigi montowane doraźnie na budynkach remontowanych lub znajdujących się w trakcie budowy; te służą przede wszystkim do transportu materiałów budowlanych, wyposażenia oraz pracowników.

Udźwigi, prędkości i wysokości dźwigów towarowo-osobowych

Przy korzystaniu z wind zamontowanych na stałe użytkownik nie ma wyboru; tutaj trzeba dostosowywać się do istniejącego stanu rzeczy. Natomiast dźwigi towarowo-osobowe montowane doraźnie dobierane są w zależności od potrzeb, a wykonawca prac na czas budowy lub remontu może wypożyczać najbardziej odpowiadający mu model.  W czym zatem można wybierać?

Oto zakresy pracy dźwigów towarowo-osobowych w trzech wymienionych w tytule niniejszego akapitu parametrach:

  • udźwig w kg – najczęściej od 1000, poprzez 1200, 2000, aż do 12500, a nawet więcej; należy wiedzieć, że niektóre dźwigi mogą mieć tutaj po dwie kabiny, obsługujące naprzemiennie parzyste i nieparzyste piętra, w związku z czy ich udźwig niejako się podwaja,
  • prędkość pracy – najczęściej 40 m na minutę,
  • wysokość podnoszenia – nawet do 250 m, a bywają i większe,

Standardowe, najczęściej spotykane liczby przewożonych osób to 12 lub 15.

Montowane czasowo przy budynkach dźwigi towarowo-osobowe mają najczęściej zadaszone i osiatkowane kabiny transportowe, których standardowym wyposażeniem są wyłączniki krańcowe przy ich drzwiach.