subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Na co jaki kredyt?

Można powiedzieć, że kredyt jest dobry na wszystko. Na mieszkanie, na samochód i na wyjazd zagraniczny. Co w jaki sposób sfinansować?

Dla niektórych pożyczka gotówkowa to opcja dostępna w każdej chwili. Inni akceptują jedynie kredyt hipoteczny. A niektórzy tylko kredyt konsumpcyjny. Czym się różnią?

Na mieszkanie – kredyt hipoteczny

Na całym świecie jednym z podstawowych produktów finansowych jest kredyt hipoteczny. W Polsce jeszcze dwadzieścia lat temu niemal nieznany, dzisiaj już w zestawie podstawowych instrumentów finansowych. Zasada działania jest prosta. Kredyt hipoteczny bierze się na kupno mieszkania, a zabezpieczeniem jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości.

To sprawia, że oprocentowanie jest stosunkowo niewysokie (chociaż są tacy, którzy twierdzą, że powinno być jeszcze niższe). Inna sprawa, że kredyt hipoteczny wymaga sporych zabezpieczeń i wysokich dochodów. Nic dziwnego, skoro sumy także są duże.

Na samochód – kredyt balonowy

Nieco inaczej jest w przypadku takim, jak kredyt na samochód. Otóż tutaj częstym produktem jest kredyt balonowy. Na czym polega? Klient, który kupuje na tej zasadzie auto, wpłaca połowę sumy. Drugą oddaje po roku. Także w połowie ceny samochodu. Oznacza to, że kredyt samochodowy tego rodzaju wymaga sporych oszczędności.

kredyt na samochód

Pozwala jednak zmniejszyć wydatki na odsetki. W większości przypadków balonowy kredyt samochodowy udzielany jest na zero procent. Co odróżnia go od innych tego rodzaju pożyczek.

Na wyposażenie mieszkania – konsumpcyjny

Przykładem takiego rozwiązania może być kredyt konsumpcyjny. To opcja dla tych, którzy chcą, powiedzmy, wyposażyć sobie mieszkanie. Inaczej niż hipoteczny, kredyt konsumpcyjny wiąże się z niższymi wymaganiami. Z drugiej jednak strony znacznie wyższe są odsetki związane z jego spłatą. Co sprawia, że jest dużo droższy.

Dla wielu jest to jednak jedyna opcja na wyposażenie kupionego po ciężkich wyrzeczeniach mieszkania. I jako taka cieszy się dużą popularnością. Problem w tym, że kredyt konsumpcyjny to rozwiązanie drogie.

Na wyjazd – pożyczka gotówkowa

Jeszcze drożej jest jednak w nieco innym przypadku. To pożyczka gotówkowa. Te oprocentowane są nawet na 25 proc. w skali roku. A to oznacza, że po kilku latach trzeba oddać dwa razy tyle niż się pożyczyło. Spośród wielu różnych rodzajów pożyczek ten jest niemal najdroższy (niemal, bo są jeszcze pożyczki od ręki, których jednak udzielają inne podmioty niż banki).

tropiki

Na co przeznaczane są pieniądze, jakie daje pożyczka gotówkowa? Choćby na kupno wycieczek zagranicznych. Albo na kupno sprzętu RTV. Możliwości jest wiele. Ryzyko spore. A jednak ludzie się w ten sposób zadłużają.

Na spłatę wcześniejszych – kredyt refinansowy

W konsekwencji, przygnieceni przez kolejne raty muszą ubiegać się o kredyt refinansowy lub konsolidacyjny. A więc taki, który rozłoży spłaty na dłuższy czas i pozwoli im uzyskać stabilizację finansową. Wydaje się, że w najbliższym czasie popularność takich kredytów może rosnąć. W końcu nie każda pożyczka gotówkowa jest oddawana i nie każdy kredyt konsumpcyjny regularnie spłacany.