subskrybuj: Artykuły | Komentarze

OC, AC, NNW – co to jest?

Na rynku kupić można bardzo różne ubezpieczenia komunikacyjne. Skróty takie, jak OC, AC i NNW niewiele mówią komuś, kto nie jest z nimi obeznany. Jak je rozszyfrować?

Każde ubezpieczenie komunikacyjne ma swój cel i każde działa w określonych sytuacjach. Dobrze wiedzieć, co i kiedy.

wypadek samochodowy

OC – obowiązkowe

Ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej, zwane w skrócie OC, to rzecz obowiązkowa w Polsce. Nic dziwnego. W końcu każdemu może się przydarzyć stłuczka z własnej winy, jednak nie każdy dysponuje odpowiednimi środkami na opłacenie remontu uszkodzonego samochodu.

Weźmy prosty przykład. Właściciel starego fiata uderza w nową toyotę. Chociaż zniszczone są tylko drzwi, koszt naprawy sięga sześciu tysięcy złotych. W normalnej sytuacji kierowca fiata musiałby się liczyć z poważnym stopnieniem oszczędności, a właściciel toyoty z koniecznością naprawy szkody na własny koszt. Ubezpieczenie komunikacyjne OC rozwiązuje tę kwestię.

Ktoś może powiedzieć, że bez OC kierowcy jeździli by bardziej odpowiedzialnie. Być może, jednak wsiadając do samochodu nikt nie zakłada, że zdarzy mu się wypadek. Więc nie myśli o konsekwencjach.

AC – od nowych i na kredyt

Trochę inna sytuacja jest wtedy, gdy mamy do czynienia z produktem takim, jak ubezpieczenie komunikacyjne AC. W tym przypadku przedmiotem ubezpieczenia jest jedynie własny samochód. Jego właściciel dostaje pieniądze na naprawę nawet wtedy, kiedy sam spowoduje stłuczkę czy wypadek. Co więcej, przysługuje mu odszkodowanie, gdy jego auto zostanie skradzione.

To między innymi dlatego takie ubezpieczenie komunikacyjne jest wymagane, gdy chodzi o samochody kupowane na kredyt. W ten sposób bank zabezpiecza swoje interesy – właściciel dostaje pieniądze, dzięki którym może dokończyć spłatę swojego zobowiązania.

NNW – w razie wypadku

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego NNW. Skrót ten można rozszyfrować jako następstwa nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie komunikacyjne tego rodzaju uruchamiane jest wtedy, kiedy w wypadku zostaną poszkodowane osoby. Na przykład, czyjaś ręka zostanie złamana.

Dzięki NNW kierujący pojazdem sprawdza wypadku jest w stanie wypłacić odszkodowanie ofierze lub jej rodzinie. Z drugiej strony pasażer może liczyć na dodatkowe wsparcie w przypadku leczenia czy rehabilitacji.

Chociaż więc NNW nie jest ubezpieczeniem bezpośrednio związanym z samochodem, bywa przydatne. Chociaż każdy ma nadzieję, że nie będzie potrzebne.

Zielona Karta – za granicę

W przypadku wyjazdów zagranicznych, teraz już tylko do niektórych krajów, trzeba także wykupić ubezpieczenie komunikacyjne zwane zieloną kartą. W dużym skrócie, chodzi o dodatkową opcję, która uruchamia wszystkie posiadane polisy także wtedy, kiedy do wypadku lub stłuczki dojdzie poza granicami kraju.

Takie ubezpieczenie jest bardzo potrzebne. Przede wszystkim dlatego, że naprawy za granicą bywają niezwykle drogie. Dzięki zielonej karcie można uniknąć ponoszenia horrendalnych kosztów związanych z takimi przypadkami.