subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Plastikowy pieniądz, czyli karty debetowe i inne

Plastikowy pieniądz jest coraz popularniejszy. Mało kto nosi dziś większe ilości gotówki. Nic dziwnego, tak jest wygodniej. Karty debetowe, kredytowe – czym się różnią i jak konkretnie działają? Oto odpowiedź na te i inne pytania.

Nie ma się co łudzić – dla większości osób korzystających z plastikowego pieniądza zasada jego działania pozostaje niejasna. W niektórych przypadkach nawet tajemnicza. Tymczasem karty kredytowe, debetowe i wszystkie inne powielają po prostu schemat obrotu bezgotówkowego opracowany kilkaset lat temu gdzieś między Amsterdamem i Londynem.

karta płatnicza

Na czym to polega? Otóż na kiedy na konto bankowe wpływają pieniądze, powiększa się suma, którą może dysponować jego właściciel. Zamiast jednak wypłacać gotówkę i biegać z nią po mieście, może posłużyć się czymś takim, jak karta debetowa. Przy każdej transakcji do banku przesłana zostaje informacja o konieczności zmniejszenia stanu konta.

Płacić można tak długo, jak długo na koncie są pieniądze. No, może trochę dłużej. W jakiej sytuacji?

Karta debetowa – to, co na rachunki (i trochę więcej)

Przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z narzędziem takim, jakim jest karta debetowa. W dużym skrócie, jest to taka karta, która pozwala na dokonywanie transakcji do kwoty, która znajduje się na koncie osoby jej używającej. Kto ma więc na rachunku tysiąc złotych, może go wydać bez konieczności korzystania z bankomatu.

Chyba, że bank zdecyduje się udostępnić mu debet w koncie. To swojego rodzaju kredyt, który można zaciągać bez żadnych formalności. Wystarczy karta debetowa i gotowe. Ale uwaga: trzeba go spłacić, a kary za przekroczenie terminu są wysokie.

Warto dodać, że zwykle debety są niewysokie i pozwalają na zaciągnięcie niewielkiego kredytu. Do tego zwykle wykorzystywane są tylko raz. Później nadwyżki idą na ich spłatę, czego właściciel konta może nawet nie zauważać.

Karta kredytowa – najtańszy lub najdroższy kredyt na rynku

Inaczej niż karda debetowa działa karta kredytowa. Tu w ogóle nie ma mowy o wypłacaniu z konta. Bank od razu udostępnia swojemu klientowi kredyt, z którego ten może korzystać w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Jednocześnie wyznaczony jest maksymalny limit, który zależy od zdolności kredytowej takiej osoby.

Banki lubią udostępniać karty kredytowe, ponieważ te dają im sporo możliwości dodatkowego zarobku. Jednocześnie jednak prześwietlają swoich klientów. Nic dziwnego – zaciągnąć wysokie zobowiązanie jest bardzo łatwo. Gorzej, gdy przychodzi kredyt spłacić.

czek bankowy

Czeki – pieśń przeszłości

Na podobnych zasadach działają czeki. Chociaż jest to sposób znacznie starszy niż karta debetowa czy kredytowa, to właściwie zasada ich działania pozostaje taka sama. Chodzi o możliwość dokonywania transakcji bez konieczności sięgania po gotówkę. Różnica polega na tym, że czeki są papierowe, a ich rozliczenie zajmuje trochę czasu. Karta debetowa natomiast jest mniejsza, a transakcje zapisywane są niemal w czasie rzeczywistym.