subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Po co komu konto w banku?

Można się zastanawiać i dopytywać. W końcu jednak trzeba powiedzieć sobie jasno i wyraźnie, że konto w banku się przydaje. Dlaczego?

Argumentów jest wiele. Oto niektóre z tych, które przemawiają za posiadaniem rachunku bankowego. Z pewnością nie w smak tym, którzy instytucje finansowe bojkotują.

Bo wygodniej robić przelewy

Podstawowym argumentem za tym, żeby założyć sobie konto w banku, jest wygoda. Dzięki takiemu rozwiązaniu można pozbyć się na przykład irytujących wypraw na pocztę albo do oddziału banku w celu wykonania drobnego przelewu.

druk przelewu

To oczywiście tylko przykład, ale dość dobrze pokazujący, dlaczego wygodniej jest mieć konto w banku, niż bojkotować instytucje finansowe. Innych argumentów za takim rozwiązaniem jest sporo. Niektórych dostarczają same banki. Jakich?

Bo tak jest taniej

Choćby tego związanego z kosztami. Teoretycznie konto w banku to rozwiązanie droższe. W końcu za jego prowadzenie bank bierze nawet kilkanaście złotych miesięcznie. Tyle tylko, że bierze także pieniądze za wykonywanie różnych innych operacji.

Weźmy nasz przelew. Żeby wykonać go na poczcie, trzeba dać około trzech złotych. W bankowym okienku będzie jeszcze drożej. W praktyce oznacza to, że tylko opłacenie rachunków za mieszkanie może kosztować tyle, ile prowadzenie konta. A są przecież i inne zakupy, choćby te internetowe.

Ponieważ większość pracodawców tego wymaga

Być może z powodów niższych kosztów oraz wygody konto w banku jest wymagane przez wielu przedsiębiorców. Łatwiej jest przecież ustawić comiesięczny przelew i nie zawracać sobie tym głowy, niż za każdym razem wypłacać ludziom po kilka tysięcy złotych żywą gotówką.

Co nie znaczy, że tak się nie dzieje. W niektórych zawodach taka forma rozliczenia jest szeroko akceptowana. Tym szerzej, że wiąże się z omijaniem obowiązkowych składek i podatków, co oznacza, że pracownik dostaje na rękę więcej, a przedsiębiorca ma niższe koszty.

Ponieważ można założyć lokatę

Warto też wspomnieć o tym, że posiadający konto w banku może znacznie prościej założyć choćby lokatę. W większości przypadków, dzięki dostępowi do konta przez internet, może zrobić to w ciągu kilku chwil. Nie musi chodzić do oddziału i podpisywać różnych papierów.

Nieco inaczej jest w przypadku rachunku w biurze maklerski. Tu już do oddziału wybrać się trzeba. Albo przyjąć w domu kuriera, który przywiezie niezbędne dokumenty do podpisania. Trudno jednak założyć rachunek maklerski bez posiadania konta w banku.

Bo po co nosić tyle gotówki?

Dobrze jest też zadać sobie pytanie o sens noszenia dużych ilości gotówki przy sobie. Podobnie, jak przetrzymywania ich w domu. Pieniądze fizyczne mogą zaskakująco szybko zmienić właściciela, szczególnie gdy się zapomnimy.

gotówka

Z tego względu najlepiej jest otworzyć konto w banku i nie zawracać sobie głowy głupotami. Owszem, bank też może pójść z torbami, ale w większości przypadków depozyty klienta chronione są prawem. A państwo zobowiązuje się do wypłaty środków do określonej wcześniej kwoty. Skradzionej gotówki tak szybko odzyskać się nie da.