subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Polisy OC – dlaczego warto porównywać oferty poszczególnych ubezpieczycieli?

Polisa OC (odpowiedzialności cywilnej) jest w naszym kraju obowiązkowa. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego powinien ją wykupić. Bez względu na to, czy regularnie korzysta z pojazdu, czy jeździ samochodem jedynie sporadycznie lub z jakichkolwiek przyczyn nie uruchamia go wcale. Kary za brak ważnej polisy ubezpieczenia cywilnego są bardzo dotkliwe i mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych. Wykupując polisę to nie Ty jako sprawca, a Twój ubezpieczyciel sfinansuje koszty naprawy auta osoby poszkodowanej. Wymóg posiadania OC pojazdu daje więc poczucie bezpieczeństwa zarówno kierowcom jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto wiedzieć, że Ty, jako winowajca będziesz zmuszony pokryć koszty naprawy swojego samochodu na własną rękę.

Jako, że ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, jego zakres w przypadku wszystkich firm ubezpieczeniowych jest taki sam. Jego szczegółową definicję oraz zakres reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wraz z późniejszymi zmianami.

Taki sam zakres, inne ceny

Jeśli planujesz wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC musisz wiedzieć, że bez względu na fakt, że zakres polisy pozostaje taki sam, w zależności od konkretnej firmy ubezpieczeniowej jej ceny mogą różnić się o siebie o kilka lub nawet kilkadziesiąt złotych.

Jak to możliwe?

Kalkulując wysokość składki ubezpieczyciel bierze pod uwagę szereg czynników. Należą do nich m.in.:

  • wiek kierowcy i długość posiadania prawa jazdy. Często zdarza się, że początkujący kierowcy muszą płacić znacznie wyższe składki z uwagi na mniejsze doświadczenie i większe ryzyko spowodowania kolizji.
  • Miejsce rejestracji i użytkowania auta. Większe miasto to większe prawdopodobieństwo stłuczki lub wypadku. Ryzyko ubezpieczyciela jest w tym momencie większe, a wysokości składki … szybuje w górę.
  • Marka i rok produkcji samochodu, wielkość i typ silnika. Im wyższa pojemność, a co za tym zwykle idzie moc silnika, tym wyższa składka – czynnik pojemności jako wpływający na wysokość składki wynika z historycznego kształtowania taryf i jego wpływu na statystyki ubezpieczeniowe, gdzie był on podstawowym kryterium dla ustalania składki podstawowej;.
  • Zniżki za bezszkodową jazdę lub zwyżki za wyjątkową szkodliwość.

Często zdarza się, że niektórzy ubezpieczyciele oferują wyjątkowo korzystne warunki początkującym kierowcom lub udzielają wysokich zniżek za bezszkodową jazdę.  Wybierając polisę poszukaj takiego towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaoferuje Ci najkorzystniejsze warunki, biorąc pod uwagę ww. czynniki. Zwykle maksymalna wysokość zniżki lub zwyżki składki wynosi 60%!

Dodatkowe profity

Niektórzy ubezpieczyciele wraz z polisą OC oferują swoim klientom dodatkowe profity. Taka sytuacja ma miejsce np. w przypadku Liberty Ubezpieczenia. Wykupując ubezpieczenie OC u tego ubezpieczyciela otrzymujesz dodatkowe pakiet Mini Assistance. W ramach Mini Assistance możesz liczyć na pomoc serwisową w razie kolizji drogowej. Liberty zorganizuje i pokryje koszty następujących świadczeń: naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu ubezpieczonego, holowanie pojazdu poszkodowanego.

OC z Mini Assistance to znakomita propozycja dla wszystkich, którzy nie chcą lub nie mogą wykupić pełnego pakietu AC. Dzięki Liberty będziesz mógł czuć się pewnie i komfortowo w każdej sytuacji.