subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Rodzaje magazynowych wózków bez napędu

Niezastąpione w obsłudze centrów dystrybucyjnych oraz magazynów wózki znacznie ułatwiają transport bliski. Są przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń, aby usprawnić logistykę oraz wesprzeć pracowników fizycznych. Modele bez napędu sprawdzają się w tej roli najlepiej i mogą być wykorzystywane do różnych zadań, m.in. do podnoszenia czy przenoszenia.

Wśród rozwiązań z zakresu logistyki wewnętrznej dla przemysłu znajdują się magazynowe wózki bez napędów. To nowoczesne produkty niezbędne do płynnego zarządzania dystrybucją. Są odpowiednie dla różnych branż — przemysłowej, spożywczej, motoryzacyjnej czy farmaceutycznej.

Transport niezmotoryzowany w magazynach

Nowoczesna logistyka magazynowa zakłada stosowanie rozwiązań służących przemieszczaniu ładunków w pionie lub poziomie. Wprawiane w ruch siłą ludzkich rąk mogą być precyzyjnie sterowane i nawigowane nawet na ograniczonej przestrzeni i mniejszym metrażu. Pod względem rozmiarów czy zabezpieczeń różnią się między sobą, ale mają usystematyzowane konstrukcje i cechy użytkowe. Przykładem firmy, która dostarcza tego typu produkty, jest Cassioli. W jej asortymencie są dostępne wózki sklasyfikowane według następującego podziału:

  • poziome i pionowe,
  • jezdniowe i szynowe.

Mogą poruszać się wyłącznie po wyznaczonych trasach lub szynach na terenie fabryki czy hali.

W zależności od budowy i funkcjonalności podział wózków bez napędu wygląda następująco:

  • wózki naładowne,
  • wózki unoszące,
  • wózki podnośnikowe.

Wybór konkretnego modelu zależy od tego, jaki zakres prac i na jakiej powierzchni będzie realizowany.

Wózki magazynowe bez napędu

Bez względu na wielkość i rodzaj przewożonych materiałów, w celu zapewnienia płynności transportu stosuje się wózki magazynowe bez napędu. Występują one w kilku formach do wyboru:

  • wózki podnoszone,
  • platformy,
  • stoły warsztatowe,
  • wózki-kontenery z osłoną siatkową.

Ten szczegółowy podział dotyczy już konkretnych wózków magazynowych bez napędu, które są wykorzystywane do organizacji logistyki w przedsiębiorstwie. Decydując się na zakup tego rodzaju pojazdu niezmotoryzowanego trzeba kierować się przede wszystkim zakresem realizowanych na hali prac, jej metrażem, szerokością korytarzy i wysokością regałów. Na dużej przestrzeni można zdecydować się na bardziej rozbudowane rozwiązania, które wymagają więcej miejsca, ale też szybciej i sprawniej dokonują rozładunku. Dobrze, jeśli typ maszyny uwzględnia komfort pracy operatora, tj. ma optymalne pole skrętu, nie waży zbyt dużo i pozwala na swobodne manewrowanie wózkiem.