subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Różne produkty finansowe dla różnych osób

Niektórzy wolą lokaty oszczędnościowe, inni idą na całość i walczą na foreksie. Niezależnie od wyboru, dobrze wiedzieć, czym różnią się różne instrumenty finansowe.

Jest ich bardzo wiele, a bankowcy wymyślają kolejne. Instrumenty finansowe, począwszy od tak prostych, jak lokaty oszczędnościowe, pozwalają zaoszczędzić i zarobić. Ale i stracić.

inwestycje

Lokaty oszczędnościowe – dla ciułaczy

Najpowszechniejszym sposobem lokowania pieniędzy są lokaty oszczędnościowe. Ich popularność wynika z ich pewności. Nie dość, że bank wypłaca odsetki, to jeszcze cała zdeponowana kwota zostaje zwrócona. Dzięki gwarancjom państwowym także wtedy, kiedy bank będzie miał problemy.

Lokaty oszczędnościowe mają jednak pewną wadę. Jest nią niskie oprocentowanie. Ze względu na to nadają się przede wszystkim do ciułania, ale nie zarabiania.

Obligacje – dla ostrożnych

Ostrożni, którzy oczekują czegoś więcej niż mają do zaoferowania lokaty oszczędnościowe mogą zdecydować się na obligacje. Zarówno te emitowane przez państwo, jak i różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Te ostatnie notowane są na rynku zwanym Catalyst.

Zaletą obligacji jest oprocentowanie nieco wyższe niż inflacja, a także bezpieczeństwo. W praktyce bardzo rzadko się zdarza, żeby państwo przestało obsługiwać swoje zobowiązania.

Lokaty strukturalne – dla zasobnych

Inną formą lokowania pieniędzy, określaną jako bezpieczna, są lokaty strukturalne. Tak jest przynajmniej w reklamówkach. W dużym skrócie, lokaty strukturalne polegają na tym, że część pieniędzy zostaje na normalnej lokacie, a druga jest inwestowana na jakimś ryzykownym rynku.

Lokaty strukturalne w założeniu chronią kapitał klienta i dają mu możliwość zarobku. O tym, jaki będzie decydują już jednak rynki. A te bywają kapryśne.

Fundusze inwestycyjne – dla ryzykantów

Jeszcze bardziej wpływ kapryśnych rynków mogą odczuć ci, którzy wybierają fundusze inwestycyjne. Inaczej niż lokaty strukturalne, te pakują wszystkie pieniądze w instrumenty finansowe takie, jak choćby akcje.

Zaletą są całkiem niezłe zyski, które można w ten sposób osiągnąć. Wadą – ryzyko związane z podejmowanymi przez fundusze inwestycyjne działaniami.

Rynek akcji – dla wierzących

Ryzyko to jest jeszcze większe wtedy, kiedy ktoś wchodzi na rynek akcji. W tym momencie podejmuje decyzje samodzielnie. To nie lokaty strukturalne, gdzie zawsze można odzyskać to, co się włożyło. To walka, z której inwestor często wychodzi pokonany.

Wall Street

Poza oczywistą zaletą, jaką jest okazja do zarobku, są oczywiście także i wady. A właściwie jedna – możliwość dużej straty.

Forex – dla straceńców

Jeszcze więcej niż na rynku akcji stracić można na foreksie, czyli rynku walutowym. W praktyce na plus wychodzi jeden z dziesięciu inwestorów. A i to nie wiadomo, na jak duży. Trudno powiedzieć, jakie są zalety tego rynku. Wiadomo, jakie jest ryzyko – ogromne. To inwestycja dla straceńców.

Które instrumenty finansowe wybrać? Czy lepiej zdecydować się na lokaty oszczędnościowe czy strukturalne? A może wybrać fundusze inwestycyjne? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć samodzielnie.