subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Różne rodzaje ubezpieczenia

Oto pięć najbardziej typowych rodzajów ubezpieczeń. W praktyce każdy z nas korzysta przynajniej z jednego. Czasem nawet kilku lub wszystkich.

Gdyby ubezpieczenia traktować jak kartofle, trzeba by w ogóle zrezygnować z ich wykupywania. W końcu na dziesięć przypadków, w dziewięciu nic złego się nie dzieje. Problem w tym, że jest ten jeden, który oznacza poważne kłopoty. Z jakimi, podstawowymi ubezpieczeniami możemy mieć do czynienia?

Ubezpieczenia komunikacyjne

To jedna z tych usług, które użytkowanie wymuszane jest przepisami. Kto ma samochód, ten musi mieć także ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej. Co z tego wynika? Tyle, że rynek na ten rodzaj usług jest tak duży, jak dużo jeździ w Polsce samochodów. A liczba tych sięga już 20 mln.

stluczka

Ubezpieczenia komunikacyjne są bardzo zróżnicowane pod względem kosztów. Wiele zależy od wieku i doświadczenia kierowcy. Znaczenie ma także pojemność silnika samochodu, a także jego wielkość. Liczy się oczywiście wiek auta. Wszystko dlatego, że firmy oferujące ubezpieczenia komunikacyjne wyliczają wysokość stawek na podstawie obliczeń, w których uwzględniają te i inne czynniki.

Ubezpieczenia nieruchomości

Podobnie jest w przypadku takim, jak ubezpieczenia nieruchomości. Tu chodzi przede wszystkim o polisy chroniące właścicieli nieruchomości przed negatywnym wpływem zdarzeń losowych. Są więc wśród nich ubezpieczenia nieruchomości od pożaru i włamania, a także wpływu czynników naturalnych, jak choćby powódź czy huragan.

Można ubezpieczyć się od zalania sąsiada i wielu innych wydarzeń. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenia nieruchomości są dość drogie. O tym, ile kosztują decydują algorytmy podobne, jak w przypadku samochodów.

Ubezpieczenia zdrowotne

Jeszcze inaczej jest wtedy, gdy mowa o usłudze takiej, jak ubezpieczenia zdrowotne. Otóż każdy, kto pracuje ma de facto takie ubezpieczenie. Dlaczego? Ponieważ w praktyce do tego sprowadza się płacona przez nas składka zdrowotna. Możemy w zamian za nią uzyskać świadczenia oferowane w ramach NFZ.

doktor

Można oczywiście dokupić sobie dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. W takim wypadku możemy liczyć na szybsze załatwienie prostej sprawy. Jeśli jednak chodzi o wizytę w szpitalu i poważną operację, trzeba będzie skorzystać z usług publicznej ubezpieczalni.

Ubezpieczenia na życie

Niektórzy wykupują ubezpieczenia na życie. Oczywiście, nazwa jest myląca, gdyż chodzi o takie polisy, które zostają uruchomione w momencie śmierci osoby ubezpieczonej. Na dodatkowe środki mogą więc liczyć najbliżsi wskazani przez tego, kto polisę wykupił.

Ubezpieczenia na życie mają także swoje ograniczenia. Z reguły pieniądze nie są wypłacane w przypadku samobójstwa.

Ubezpieczenia turystyczne

Dobrze jest zadbać o ubezpieczenie turystyczne. To taki rodzaj polisy, który wykupujemy wybierając się w podróż. Można na przykład zabezpieczyć się przed dodatkowymi kosztami interwencji na stoku narciarskim. W wielu krajach trzeba za taki ratunek płacić, i to dużo. Kto ma ubezpieczenie, ten może jeździć w spokoju.