subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Skąd się wzięła karta kredytowa?

Początki zawsze są trudne. Karta kredytowa po raz pierwszy pojawiła się w śmiałej wizji przyszłości. A później ewoluowała od rozwiązań prostych, do coraz bardziej skomplikowanych.

Kiedy w 1887 roku Edward Bellamy użył w swojej powieści sformułowania karta kredytowa, prawdopodobnie niewielu zdawało sobie sprawę z tego, że sto lat później podobny koncept zmieni światową gospodarkę. A jednak tak się stało.

karta Visa

Żeby tankować benzynę

Początki to lata dwudzieste w Stanach Zjednoczonych. Karta kredytowa, w swojej koncepcji, to rozwinięcie koncepcji kredytu kupieckiego. Po raz pierwszy użyta została do sprzedaży paliwa. Liczba posiadaczy samochodów w latach dwudziestych w USA rosła, potrzebne były nowe sposoby na zapewnienie im dostępu do potrzebnych produktów. Karta kredytowa wydawała się świetnym rozwiązaniem – nie trzeba było brać w podróż dużej gotówki i zawsze można było zatankować.

Oczywiście karta kredytowa z tamtych czasów w niewielkim stopniu przypominała te dzisiejsze. Była kawałkiem papieru, na którym wypisano dane klienta. Firmy, które je oferowały rozliczały się tak, jak rozlicza się za czeki.

Metalowa, z wytłoczeniami

W 1928 roku na rynku pojawia się nowość. To karta kredytowa z metalu, indywidualnie oznakowana, zawierająca imię, nazwisko i stan, w którym klient mieszka. W celu dokonania zakupu trzeba było włożyć kartę do specjalnej maszyny, która odbijała na papierze wzór wybity na karcie. Karty z odbitym wzorem służyły do identyfikacji płatnika.

Pojawienie się tych kart miało duże znaczenie nie tylko dla sprzedawców i ich klientów, ale też dla księgowych. Okazało się, że wiele procesów związanych z rachunkowością można wykonywać w ramach tzw. back office, czyli poza punktem sprzedaży. Trzeba było jedynie dostarczyć odbitych kodów.

karta z wytłoczeniami

Bilety lotnicze na kredyt

W połowie lat trzydziestych American Airlines jeszcze bardziej uprościło system. Pojawiła się karta kredytowa o nazwie Air Travel Card. Jej przewaga polegała na stworzeniu systemu liczb, które pozwalały na identyfikację zarówno klienta jak i jego konta.

To rozwiązanie reklamowano jako system „kup teraz, zapłać potem” i przyczyniło się do wzrostu sprzedaży biletów. Kto zdecydował się skorzystać z karty, dostawał zniżkę w wysokości 50 proc. Do lat czterdziestych takie karty przyjmowało już siedemnaście różnych linii lotniczych.

Diners Club i American Express

Pomysł rozwinął się po drugiej wojnie światowej. W 1950 roku dwóch przedsiębiorców założyło Diners Club. Byli nimi Ralph Schneider i Frank McNamara. Ich celem było skonsolidowanie rynku różnych rodzajów kart.

W efekcie na rynku pojawiła się karta kredytowa ogólnego użytku, którą można było płacić zarówno w sklepie jak i na lotnisku czy stacji benzynowej. Podobną drogą poszły później firmy Carte Blanche i American Express. Ta ostatnia stworzyła sieć światową. W tym momencie karta kredytowa stała się rzeczywiście użytecznym narzędziem wykorzystywanym przez miliony ludzi. Chociaż ciągle jeszcze sporo jej brakowało do tego, co znamy dziś.