subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Stosunki międzynarodowe – jakie możliwości daje ten kierunek?

Przed maturzystami, jak co roku, staje wyzwanie wyboru kierunku studiów, które pozwolą im się rozwijać i zdobyć wiedzę, dzięki której nie będą mieli problemów ze znalezieniem stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia. Wśród kierunków, które bierze pod uwagę wielu z nich, wymienić trzeba stosunki międzynarodowe. To studia, które każdego roku cieszą się sporą popularnością. Jakie jednak dają możliwości? Dla kogo będą dobrym wyborem? Przekonajmy się.

Jaką wiedzę pozwalają zdobyć stosunki międzynarodowe?

Stosunki międzynarodowe to kierunek, który daje nam możliwość zgłębienia wiedzy z wielu różnych dziedzin. Pozwala zrozumieć jak działa prawo międzynarodowe, jak wygląda sytuacja polityczna w poszczególnych krajach oraz jakie zależności ekonomiczne są pomiędzy nimi. Absolwenci tego kierunku zdobywają również wiedzę na temat gospodarki, polityki naszego kraju, prowadzenia negocjacji i rozmów.

Dla kogo będą to idealne studia?

Stosunki międzynarodowe to idealny kierunek dla osób, które są ciekawe świata, interesują się aktualną wiedzą ekonomiczną oraz polityczną, śledzą bieżące wydarzenia na scenie politycznej, również tej międzynarodowej. Kierunek ten powinny wybierać osoby, które cechują się łatwością komunikacji, przebojowością i otwartością na innych. Bardzo przydatna jest również znajomość języków obcych i łatwość w uczeniu się ich. Podstawą jest oczywiście języka angielski, choć obecnie coraz więcej studentów decyduje się na naukę drugiego, a nawet trzeciego języka obcego.

Czego uczy się podczas studiów na tym kierunku?

Lista dziedzin wiedzy, które studiowane są podczas stosunków międzynarodowych, jest szeroka i różnorodna. Zależy w dużej mierze od tego, jaką specjalizację wybierzemy. Jednak przygotować należy się na zajęcia z prawa, ekonomii, statystyki, historii, czy nauce o państwie. Poruszane są również kwestie takie jak międzynarodowe stosunki polityczne i ekonomiczne, prawo międzynarodowe, polityka zagraniczna Polski, czy bezpieczeństwo międzynarodowe.

Stosunki międzynarodowe – gdzie znajdzie pracę absolwent tego kierunku?

Ukończenie stosunków międzynarodowych daje naprawdę szerokie i ciekawe perspektywy pracy zawodowej. Absolwenci tego kierunku z powodzeniem znajdą zatrudnienie w organizacjach publicznych i państwowych, placówkach naukowo-badawczych, czy w instytucjach kultury. Wiele osób, po ukończeniu stosunków międzynarodowych, zdecydowało się na pracę poza granicami naszego kraju lub w firmach, które ściśle współpracują z zagranicą. Przykładowe zawody, w których można pracować po ukończeniu stosunków międzynarodowych, to między innymi: doradca polityczny, analityk i specjalista w administracji państwowej, dziennikarz lub mediaworker, specjalista w dziedzinie dyplomacji, czy organizator spotkań publicznych.

Podsumowując, stosunki międzynarodowe to kierunek, który daje nam dużo możliwości pracy w wielu różnych obszarach. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób ciekawych świata i ambitnych, które marzą o tym, by w przyszłości móc pracować nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.