subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Typowe produkty bankowe

Istnieje kilka typowych produktów finansowych. Konto w banku, pożyczka konsumpcyjna czy lokata oszczędnościowa to tylko niektóre z nich. Jakie jeszcze banki oferują usługi? Oto pięć podstawowych.

Konto w banku

W dzisiejszych czasach brak czegoś takiego, jak konto w banku, uważane jest za przejaw dziwactwa. Większość ludzi posiada tego rodzaju instrument finansowy. Nawet jeśli nie z własnej woli i inicjatywy, to dlatego, że jest to wymagane przez pracodawcę. W końcu łatwiej jest zrobić przelew konkretnego dnia niż wypłacać pieniądze gotówką.

budynek banku

Także dla klienta i właściciela konto w banku to dość duże ułatwienie. Zamiast trzymać pieniądze w skarpecie, może umieścić je w znacznie bezpieczniejszym miejscu. Przelewy wykonywane przez internet są tańsze i wygodniejsze. Słowem: konto w banku jest jak telefon komórkowy. Niezbędne.

Pożyczka konsumpcyjna

Nieco inaczej rzecz się ma z takim produktem, jak pożyczka konsumpcyjna. Dla większości ludzi pożyczanie pieniędzy z banku to ostateczność. Przynajmniej w warstwie werbalnej. W praktyce potrzeba posiadania i zaspokajania swoich potrzeb konsumpcyjnych przeważa często nad zdrowym rozsądkiem. Pośrednim efektem takiego postępowania jest niechęć wobec kredytów.

Tymczasem pożyczka konsumpcyjna ma swoje zalety. Jeśli jest używana w sposób rozsądny, przynosi pewne korzyści tym, którzy ją zaciągają. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zawsze mieć zabezpieczenie na wypadek, gdyby pożyczki nie dało się spłacić.

hamburger

Kredyt hipoteczny

Tak też można opisać kredyt hipoteczny. To świetna sprawa, jednak przede wszystkim dla tych, którzy potrafią realnie oceniać swoje możliwości finansowe. W przypadku zaciągania tak dużego zobowiązania z pewną „pomocą” przychodzi bank. Zanim udzieli zgody na kredyt hipoteczny, prześwietla klienta pod różnym kątem. Wszystko po to, żeby się zabezpieczyć.

Z punktu widzenia klienta kredyt hipoteczny może być czymś nieco przerażającym. Przede wszystkim dlatego, że w perspektywie trzydziestu lat trzeba oddać niemal dwa razy tyle, ile się pożyczyło. Trzeba jednak pamiętać o tym, że realne koszty kredytu powinny być liczone od poziomu inflacji. Wtedy będzie lżej.

Karta kredytowa

Dla wielu klientów pułapką może być karta kredytowa. Pozornie daje te same możliwości, co kredyt konsumpcyjny, jednak bez niepotrzebnych formalności i związanych z nimi kosztów. Po protu płaci się niż w kasie i gotowe.

Problem w tym, że karta kredytowa może być instrumentem niezwykle drogim. Wystarczy nieznacznie spóźnić się ze spłatą, a zostaje uruchomiony kredyt o bardzo wysokim oprocentowaniu.

Lokata oszczędnościowa

O wysokim oprocentowaniu nie można mówić w przypadku takim, jak lokata oszczędnościowa. Większość banków oferuje niskie odsetki, zdając sobie sprawę z tego, że ich oferta i tak jest atrakcyjna. Po prostu klienci nie mają zbyt wiele możliwości przechowywania swoich pieniędzy. Lokata oszczędnościowa pozwala ochronić je przed inflacją i w zasadzie niczego więcej nie daje. Mimo to jest zawsze warta rozważenia.