subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Typy jonizatorów wody

Jonizacja wody nie jest wynalazkiem nowym – w krajach Dalekiego Wschodu stosuje się ją powszechnie już od lat 50-tych XX wieku! Jednak dopiero teraz ta rewolucyjna technologia zaczyna zdobywać coraz większą popularność w krajach Zachodu – w tym w Polsce. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, pozwalających uzyskać żywą wodę alkaliczną. Możemy je podzielić na dwie główne kategorie

Jonizatory naczyniowe

Nazywane są również jonizatorami wolnostojącymi. Są to urządzenia wyposażone w zbiorniki, kształtem przypominające garnki lub czajniki. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu zjawiska elektrolizy, czyli rozpadu cząsteczek po przyłożeniu do nich napięcia elektrycznego.

– „Jonizator naczyniowy posiada dwa zbiorniki, oddzielone membraną, w których znajdują się elektrody – mówi przedstawiciel firmy Global Waterw jednym katoda, w drugim anoda. Po uruchomieniu przepływu energii elektrycznej obserwowany jest przepływ jonów w wodzie: kationy wędrują do katody, aniony do anody. W ten sposób otrzymujemy wodę o odczynie zasadowym (alkaliczną) oraz kwasowym. Jonizatory naczyniowe wyposażone są w sterownik, umożliwiające kontrolę nad procesem jonizacji”.

Jonizatory przepływowe

Te urządzenia montowane są na stałe na ujęciu wody w kuchni – dostępne są warianty nablatowe oraz podblatowe, które pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca. Woda w nich jest jonizowana na bieżąco, dzięki czemu nie musimy oczekiwać na zakończenie procesu – zjonizowaną wodę możemy w każdej chwili pobrać prosto z kranu. To rozsądne rozwiązanie szczególnie dla dużych rodzin, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest duże. Jonizatory tego typu wyposażone są również w filtry, które dodatkowo uzdatniają wodę przed jej zjonizowaniem.

Urządzenia z obu kategorii nazywane są powszechnie jonizatorami domowymi.

Jonizatory mobilne

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują są jonizatory mobilne – możemy ja z łatwością spakować i używać w dowolnym miejscu. Zasada ich działania jest nieco inna, niż w przypadku jonizatorów domowych, bowiem nie dzielą one wody na kwaśną i alkaliczną. Są one generatorami aktywnego wodoru, który znacząco podnosi współczynnik pH wody. Do tej kategorii zaliczamy między innymi wygodne termosy, butelki oraz tzw. water stick, które można umieścić w dowolnym naczyniu na wodę, np. w szklance.

Ile kosztuje jonizator wody?

Koszt urządzeń do jonizacji wody jest bardzo zróżnicowany – głównym czynnikiem wpływającym na cenę jest rodzaj urządzenia. Do najtańszych należą jonizatory mobilne – ich koszt utrzymuje się w granicach od 100 do około 200 złotych. Na drugim biegunie znajdują się wydajne jonizatory przepływowe, których ceny kształtują się na poziomie od kilku nawet kilkunastu tysięcy złotych. Cena jednak jest współmierna do jakości, bowiem urządzenia te zapewniają dostęp do wody najwyższej jakości.