subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Ubezpieczenie auta przed kradzieżą – jak to zrobić i jaki rodzaj ubezpieczenia wybrać?

Kradzież ukochanego samochodu często jest prawdziwą tragedią dla jego właściciela. Skutki tego przykrego wydarzenia można jednak znacząco zminimalizować. Jak? Wykupując ubezpieczenie AC. Jaki rodzaj polisy wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę porównując oferty poszczególnych ubezpieczycieli? Podpowiadamy.

biurowiec-2Zakres ubezpieczenia AC (Autocasco) może różnić się w zależności od oferty konkretnego ubezpieczyciela i wybranego wariantu polisy. W większości przypadków podstawowy pakiet AC zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku częściowego lub całkowitego zniszczenia pojazdu, powstałego w wyniku kolizji, wypadku, zdarzeń losowych (np. pożaru, powodzi czy opadów atmosferycznych) i aktów wandalizmu.

Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy, koszt naprawy Twojego auta pokryje ubezpieczyciel. Jeśli Twój samochód ucierpi na skutek obfitych opadów deszczu, wypłacone odszkodowanie pomoże Ci doprowadzić go do stanu sprzed zdarzenia.

Polisa AC może zapewnić Ci również wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu.

Może, ale wcale nie musi.

Nie każde AC chroni przed kradzieżą

Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie w przypadku kradzieży auta, wybierz taką polisę, które zakres będzie obejmował tego rodzaju zdarzenie. W większości towarzystw ubezpieczeniowych konieczne będzie wykupienie rozszerzonego pakietu AC. Taka polisa będzie z pewnością droższa niż polisa w pakiecie podstawowym. Wyższa cena oznacza jednak szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Zanim wybierzesz ubezpieczenie auta i podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, rzetelnie przeanalizuj zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, zwracając szczególną uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz listę wyłączeń.

Ubezpieczenie auta – kiedy nie dostanę odszkodowania

Wyłączenia to sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania. Nawet jeśli Twoje auto zniknie z parkingu. Jeśli zgubiłeś kluczyki lub zostawiłeś je w samochodzie,  który został skradziony z odszkodowaniem możesz się pożegnać. Niektórzy ubezpieczyciele mogą zażądać od Ciebie założenia dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych, inni nie wypłacą świadczeń, jeśli auto zniknęło z niestrzeżonego parkingu.

Pamiętaj także, że Twoim obowiązkiem jest jak najszybsze powiadomienie zakładu ubezpieczeń o kradzieży samochodu. Niektórzy ubezpieczyciele przyjmują zgłoszenia tylko przez jeden dzień roboczy od czasu zauważenia kradzieży!

Jak wykupić polisę AC?

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na zapewnienie pojazdowi ochrony ubezpieczeniowej, jest zakup polisy przez internet.

Wysokość składki ubezpieczeniowej możesz skalkulować samodzielnie. Jak? Korzystając z kalkulatorów ubezpieczeniowych, dostępnych na stronie poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Kalkulator umożliwia szybkie i precyzyjne obliczenie kosztu polisy oraz wybór dostosowanego do Twoich oczekiwań i możliwości finansowych wariantu ubezpieczenia.