subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Ubezpieczenie komunikacyjne – jakie i po co?

Istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. To obowiązkowe, od odpowiedzialności cywilnej, a także Auto Casco i ubezpieczenie od następstw niebezpiecznych wypadków. Czym się różnią?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, inne są kwestią własnego wyboru. Warto wiedzieć, po co w ogóle je wykupywać.

Ubezpieczenie OC – dla innych

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne, podstawową opcją jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Nazwa wydaje się nieco skomplikowana, jednak kryje się pod nią dość proste założenie. Kto płaci składkę, ten może liczyć, w razie kolizji lub wypadku przez siebie spowodowanego, na to, że firma ubezpieczeniowa weźmie na siebie koszty związane z naprawą innego samochodu.

jazda samochodem

Można powiedzieć, że to ubezpieczenie komunikacyjne wykupywane jest dla innych. Dlaczego? Bo sprawca wypadku nie dostaje żadnych pieniędzy. Co więcej, jeśli spowoduje wypadek, następnym razem jego składka będzie wyższa.

Ubezpieczenie AC – dla siebie

Inaczej jest w przypadku takim, jak ubezpieczenie komunikacyjne Auto Casco. Tym razem przedmiotem umowy jest samochód osoby ubezpieczającej. W razie wypadku lub kradzieży, niezależnie od innych form ubezpieczenia, może ona liczyć na odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela.

W przeciwieństwie więc do umowy, jaką jest ubezpieczenie komunikacyjne OC w przypadku AC mamy do czynienia z ochroną własnego samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju ubezpieczenia stosowane są przede wszystkim do samochodów nowych.

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Jeszcze inaczej działają ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W tej sytuacji nie ma w ogóle mowy o samochodzie. Podmiotem ubezpieczenia są osoby znajdujące się w pojeździe. W razie wypadku mogą liczyć na odszkodowanie lub dodatkowe świadczenia związane z rehabilitacją lub dochodzeniem do zdrowia.

plaster

Ponieważ w większości przypadku kierowca przewozi swoich najbliższych, tego rodzaju ubezpieczenie komunikacyjne może być traktowane jako polisa na wszelki wypadek zabezpieczająca interesy rodziny.

Bez konsekwencji za wypadek

W tym miejscu warto zastanowić się, po co w ogóle zawierane są umowy o ubezpieczenie komunikacyjne? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – dzięki nim konsekwencje wypadku czy stłuczki są znacznie mniejsze. W większości przypadków kończy się na strachu i odrobinie nerwów. Oraz wyższej składce.

To ostatnie wynika z prostej kalkulacji – ubezpieczyciel wie, że kierowca, który powoduje wypadki jest dla niego znacznie bardziej ryzykownym klientem. Dlatego płaci trochę więcej. Rzecz w tym, że najczęściej podwyżka składki jest dużo mniejsza niż ewentualne koszty naprawy samochodu.

Pieniądze na naprawę szkody

Można też powiedzieć, że dodatkowe ubezpieczenie, jakim jest AC, zabezpiecza interesy właściciela pojazdu również wtedy, kiedy sprawca wypadku nie ma swojego OC. Bo chociaż ta druga forma jest obowiązkowa, ciągle jeszcze zdarzają się tacy, którzy jej nie wykupują.