subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Ubezpieczenie mieszkania – warto wiedzieć

Pytania, które nasuwają się w związku z ubezpieczaniem nieruchomości są różne. Począwszy od tych dotyczących samej potrzeby, przez zdarzenia, od których warto się ubezpieczyć, aż po wysokość składki. Oto odpowiedź na większość z nich.

Są tacy, którzy nigdy się nie ubezpieczają. A kiedy przychodzi co do czego, mają pretensje do całego świata. Tymczasem można w bardzo prosty sposób odpowiedzieć na pytanie:

mieszkania

Po co w ogóle ubezpieczać mieszkanie?

Tak, jak w przypadku wszystkich innych ubezpieczeń, także te dotyczące mieszkań działają na zasadzie: na wszelki wypadek. Chodzi o to, że płacąc składkę zapewniamy sobie pewien margines bezpieczeństwa i poduszkę finansową, którą możemy wykorzystać w razie czego. Ubezpieczenie mieszkania jest więc formą profilaktyki nastawionej nie na zapobieganie, ale na łagodzenie skutków.

Trzeba przy tym pamiętać, że firmy oferujące ubezpieczenia nieruchomości nie są organizacjami charytatywnymi. W większości przypadków odszkodowania nigdy nie są wypłacane. Przede wszystkim dlatego, że nie ma takiej potrzeby.

Od czego się ubezpieczyć?

Tym niemniej warto się ubezpieczyć. Od czego? Działające na rynku firmy ubezpieczeniowe oferują całą gamę produktów. Są wśród nich takie, jak choćby ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży, w ramach którego na odszkodowanie liczyć mogą ci, którzy zostali ofiarami złodziei. Są też takie, jak ubezpieczenia od katastrof naturalnych, w tym powodzi, pożarów czy gwałtownych wichur albo trąb powietrznych.

Zdarzają się ubezpieczenia nieruchomości, dzięki którym na odszkodowanie liczyć mogą ci, którzy zostali zalani przez sąsiada. Można się ubezpieczyć od wielu innych przypadków. Im jednak większe prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś zdarzenia, tym składka wyższa.

Co może wpływać na wysokość składki?

No właśnie – składka. Na jej wysokość wpływa wiele czynników. Podstawowym jest wartość ubezpieczanej nieruchomości. Im większa, tym więcej trzeba płacić za ubezpieczenie. Nie znaczy to, że domy najtańsze będą w ubezpieczeniu najtańsze. Firmy sprawdzają bardzo wiele czynników, w związku z czym może się okazać, że składka od budynku o dużej wartości, ale w doskonałym stanie technicznym będzie niższa niż od domu w kiepskim stanie.

Duże znaczenie ma także min. położenie domu. Jeśli budynek znajduje się w okolicy, która może być zagrożona powodzią, trzeba będzie zapłacić więcej. Może się zdarzyć, że firma w ogóle nie będzie chciała sprzedać ubezpieczenia nieruchomości położonej w takim miejscu.

pożar domu

Kiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Chociaż ogólnie warto się ubezpieczać, nie wszyscy wydają się do tego przekonani. Są tacy, którzy uważają, że im nic złego się nie stanie. Niezależnie od podejścia są sytuacje, w których nie da się nie ubezpieczyć budynku. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy nieruchomość jest zastawem pod kredyt hipoteczny.

Chociaż większość nieruchomości nigdy nie będzie ofiarą poważnej katastrofy, warto dbać o ubezpieczenie mieszkania. Choćby dlatego, że nigdy nie wiadomo, co i kiedy może się zdarzyć.