subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Ubezpieczenie na życie – dowiedz się, dlaczego warto zabezpieczyć przyszłość małżonka

Ubezpieczenia na życie to bardzo szeroka grupa produktów. Choć pozwalają one stworzyć finansowe zaplecze z myślą o najbliższych, to fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również szeroki wybór opcji dodatkowych sprawia, że każdy klient może posiadać inną polisę. Z punktu widzenia konsumentów takie podejście towarzystw ubezpieczeniowych jest korzystne i kłopotliwe jednocześnie. Korzystne, bo można zakupić ubezpieczenie na życie, które będzie odpowiadać potrzebom, a kłopotliwe, ponieważ olbrzymi wybór produktów wymaga dokładnego zapoznania się z ofertami poszczególnych towarzystw.

Zamierzasz zabezpieczyć finansowo małżonka? Alternatywą dla comiesięcznego odkładania pieniędzy na rachunku oszczędnościowym jest nabycie polisy na życie. Jakie ubezpieczenie wybrać?

Ubezpieczenie na życie konieczne w przypadku wzięcia kredytu

http://adam-smith.pl/wp-content/uploads/2016/12/rodzinka.jpgJeżeli wraz z małżonkiem posiadacie zobowiązania na wiele lat w postaci np. kredytu hipotecznego, to musisz pomyśleć o zabezpieczeniu – będzie go wymagał bank. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie pracownicy banku zwrócą Twoją uwagę na ubezpieczenie na życie. Nabywając je nie dokonujesz żadnej inwestycji, ale tworzysz finansowe zabezpieczenie z myślą o swoich najbliższych – w razie Twojej śmierci osobom przez ciebie uposażonym zostanie wypłacone świadczenie.

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie na życie jest optymalnym rozwiązaniem? Aby to sprawdzić, powinieneś samodzielnie dokonać kalkulacji, a gdy nie masz wystarczającej wiedzy, skorzystać z pomocy specjalistów, np. agentów ubezpieczeniowych lub doradców finansowych. Z drugiej strony powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez Twojego małżonka pozwoli mu – w razie Twojej śmierci – opłacić zobowiązania i utrzymać się. Nie? Zatem masz odpowiedź.

Roztropnie wybierz sumę ubezpieczenia

Choć może cię to zdziwić, ubezpieczenie na życie nie zawsze spełnia swoją rolę. Jak to możliwe? Wiele zależy od sumy ubezpieczenia – to właśnie ona zostanie wypłacona wskazanej przez ciebie osobie. Jeżeli będzie ona zbyt niska, polisa okaże się częściowo bezużyteczna – nie będzie spełniać prawidłowo swojej funkcji, bo nie będzie zabezpieczać w odpowiednim stopniu.

Decydując się na zakup polisy na życie, musisz szczególnie uważnie określić sumę ubezpieczenia. Przykład: wypłacona przez ubezpieczyciela kwota powinna pozwolić opłacić raty kredytu przez okres ok. 2 lat. Taki czas pozwoli Twojemu małżonkowi np. sprzedać dotychczasowe mieszkanie i nabyć mniejsze, z niższą ratą kredytu.

Zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowych opcji

Aby uatrakcyjnić polisy na życie i zagwarantować klientom bezpieczeństwo, towarzystwa ubezpieczeniowe od dawna proponują poszerzenie nabytego ubezpieczenia o dodatkowe opcje. Im więcej takich wybierzesz, tym więcej będziesz płacił miesięcznie tytułem składki.

Ubezpieczenie na życie to produkt stosunkowo tani, ale jego miesięczny koszt skutecznie mogą podnieść właśnie dodatkowe opcje, z których zdecydujesz się skorzystasz. Jeżeli przed nabyciem polisy zdecydujesz się skonsultować się ze specjalistą, to dobrym rozwiązaniem będzie podliczenie dodatkowych kosztów. Mając taką informację, zdecydujesz, czy faktycznie chcesz płacić za dodatkową ochronę.