subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Usługi rachunkowe – na co zwrócić uwagę?

Można wybierać usługi księgowe z listy albo na chybił trafił. A można próbować znaleźć najważniejsze czynniki decydujące o jakości wyboru.

Istnieje wiele przesłanek, które mogą przemawiać za wyborem tego lub innego biura księgowego. Dobrze jest je znać. Oto kilka z nich.

kalkulator

Po pierwsze: certyfikat

Najważniejszą kwestią, którą należy zweryfikować wybierając biuro świadczące usługi rachunkowe jest certyfikat księgowego. Prawo jest pod tym względem jasne: tego rodzaju usługi świadczyć może jedynie ktoś, kto tego rodzaju uprawnienie posiada. Bez niego działa nielegalnie.

Jakie jest praktyczne znaczenie takiego certyfikatu? Dla nas, jako klienta, jest to dowód, że osoba świadcząca usługi księgowe ma doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku i wykształcenie niezbędne do wykonywania swojego zawodu. Co oczywiście nie znaczy, że ktoś, kto takiego certyfikatu nie ma, byłby dużo gorszy.

Po drugie: ubezpieczenie

Dobrze jest zerknąć także na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Każde biuro proponujące klientom usługi księgowe powinno takie posiadać. Dlaczego? Ponieważ w razie pomyłki, to właśnie z niego dostanie odszkodowanie klient.

A jeśli ubezpieczenia nie ma? W takiej sytuacji współpraca odbywa się na własne ryzyko. Nikt nie zagwarantuje nam, że nie będzie pomyłki. Lepiej więc za wczas dobrze wszystko zweryfikować i wybierać tylko takie firmy świadczące usługi księgowe, które certyfikaty mają.

Po trzecie: doświadczenie

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to doświadczenie. W tym przypadku nie chodzi jednak tylko o to, kto i gdzie pracował, ale przede wszystkim – jakie firmy obsługiwał. Jest wiele specyficznych branż, które wymagają poszerzonej wiedzy. Jeśli osoba oferująca usługi księgowe je obsługiwała, większe jest prawdopodobieństwo, że poradzi sobie także w naszym przypadku.

Dobrze jest też rzucić okiem na to, czy dane biuro rachunkowe pracuje dla firm małych czy średnich lub dużych. W tym pierwszym przypadku możemy liczyć na bliższy kontakt z księgowym. W tym drugim będziemy tylko jednymi z wielu.

Po czwarte: dojazdy

Jednym z czynników wpływających na jakość usług księgowych, a przynajmniej ich odbiór przez klienta, jest to czy ktoś z biura dojeżdża po dokumenty, czy trzeba je wozić samodzielnie. W tym drugim przypadku mamy oczywiście do czynienia z czystą stratą czasu.

samochód

Warto wybierać takie biura, których usługi księgowe obejmują wiele elementów dodatkowych. Nigdy nie wiadomo, co może się przydać w trakcie prowadzenia działalności. Lepiej mieć pod ręką kogoś, kto w razie czego będzie mógł pomóc.

Po piąte: ceny

Osobną kwestią są ceny. Najczęściej stosowanych wobec małych firm rozwiązaniem jest opłata stała oraz opłaty za każdą kolejną fakturę. W praktyce oznacza to, że im więcej transakcji przeprowadzimy, tym więcej zarobią ci, którzy wykonują dla nas usługi księgowe. Osobno wyceniane są także inne rozliczenia.

Czy warto kierować się ceną przy wyborze biura rachunkowego? Raczej nie. W tym przypadku liczy się przede wszystkim jakość oferowanych usług, a nie ich cena.