subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Zakładasz własny biznes? Zleć prowadzenie księgowości

Wielu przedsiębiorców w początkach prowadzenia szuka oszczędności. Część z nich porywa się na samodzielne prowadzenie księgowości. Dlaczego nie jest to dobry pomysł?

Ponieważ najlepiej zająć się tym, na czym się znamy, a błędy księgowe mogą okazać się bardzo kosztowne. Biuro księgowe dysponuje ubezpieczeniem i jest na bieżąca z prawnymi nowinkami.

Dlaczego warto wykupić usługi księgowe, prowadząc biznes?

Biuro rachunkowe pomoże dopełnić formalności podczas zakładania biznesu. Jeśli ktoś jest dobrym copywriterem, fotografem lub potrafi pisać angażujące posty w mediach społecznościowych, ma już grono stałych klientów, a jego działalność jest ciągła i zorganizowana, powinien założyć działalność gospodarczą. Dzięki temu opłaca składki emerytalne, ubezpieczenie zdrowotne i tworzy sobie miejsce pracy. Jeśli jednak kompletnie nie zna się na wypełnianiu wniosku o rozpoczęcie działalności, a kontakty z urzędnikami go przerażają, może zdać się w tej kwestii na biuro rachunkowe, które zajmie się sprawami formalnymi. Przyszły przedsiębiorca musi tylko podpisać wniosek o założenie działalności gospodarczej w urzędzie, opanować wystawianie faktur, robić przelewy do ZUS-u i Urzędu Skarbowego, a także wysyłać wszystkie faktury do biura księgowego.

Biuro księgowe pomaga nie tylko na początku, ale też służy radą na dalszych etapach: odpowiada za kontakty z urzędami, podpowiada w sprawach formalnych, doradza, co zrobić, jeśli firma nie wysłała PIT-u przedsiębiorcy w terminie. Bardzo ważne, by wybrać kompetentne biuro księgowe. Rozpoznamy je głównie po tym, że nie otrzymujemy pism z urzędów, ale też po szybkiej komunikacji i wywiązywaniu się ze świadczonych usług w terminie, czyli z obliczenia wysokości ZUS-u i zeznania podatkowego.

Nie warto oszczędzać na księgowym, ponieważ za błędy niekompetentnego biura lub za podjęcie decyzji o samodzielnym prowadzeniu księgowości, płaci przedsiębiorca. Zbyt tanie biuro księgowe, aby wyjść na swoje, musi przyjąć więcej klientów, a pośpiech naraża na błędy i niedociągnięcia. Stawka miesięczna zależy od zakresu pracy biura księgowego. Jeśli to działalność jednoosobowa, która nie generuje więcej, niż dziesięciu faktur w miesiącu, nie zatrudnia pracowników, zapłacimy za usługę około 160 zł brutto miesięcznie.