subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Żeglarstwo w małym paluszku

Pomimo tego że żeglarstwo nie należy do najtańszych aktywności, jego amatorów stale przybywa. Zarówno jeziora, jak i akweny morskie oraz szlaki rzeczne pękają nie raz w szwach z powodu tłoku na trasie. Ta popularność często wiąże się z pewnymi zagrożeniami, ponieważ tak jak na autostradzie także na wodzie obowiązują konkretne przepisy, z którymi początkujący często mają problemy. Żeglarstwo oprócz wiatru we włosach i uderzeń fal o burtę to również pewien styl ubierania się i pewien język do opanowania. W słowniku terminów żeglarskich pojawiają się terminy niemalże na wszystko, a laik z rozmowy dwóch profesjonalistów niewiele zrozumie.

Konieczne akcesoria na łódkę

O wymaganiach, klasach, sprzęcie i urządzeniach, w które musi być wyposażona nawet najmniejsza żaglówka napisano już tomy. Jednym z najważniejszych (i chyba najbardziej dyskusyjnych) elementów technicznych są liny. Po pierwsze, bez nich nie ma żeglowania. Po drugie, to dzięki jakości lin jesteśmy w stanie zadbać o bezpieczeństwo swoje i załogi. Po trecie, to właśnie one gwarantują stabilność po zacumowaniu. Żeby te wszystkie rzeczy razem „zagrały”, potrzebujemy wiedzy, jaka lina będzie odpowiednia do konkretnego przeznaczenia.

Jak wybrać liny idealne?

Powinniśmy dobierać liny – czyli ich wytrzymałość, rozciągliwość i elastyczność do wielkości łódki i do przeznaczenia. Obecnie najbardziej popularne są liny z tworzyw sztucznych takich jak polipropylen, poliamid i lateks. Przy czym małe i średnie jachty najczęściej korzystają z tych pierwszych. W zależności od rodzaju splotu oraz oplotu uzyskujemy różne właściwości. To tworzywo ma duże właściwości absorbcyjne wody, ale jest narażone na szkodliwe działanie promieni UV. Nowoczesne powłoki starają się chronić przed nim materiał. Jeśli szukamy lin jak najmniej rozciągliwych, powinniśmy wybrać liny stalowe exar.eu, które zapewnią stabilność żagla. Poza tym jako nowość na rynku funkcjonują liny wykonane z materiału o ultra wysokiej masie cząsteczkowej, co daje w efekcie bardzo dużą wytrzymałość na zniszczenia. Natomiast produkty wykonane z poliamidu o oplocie lateksowym charakteryzują się bardzo dużą rozciągliwością i idealnie nadają się w takielunku ruchomym.

Od tego, jak dobierzemy liny do przeznaczenia, jak będziemy o nie dbać, zależy, jak długo będziemy cieszyć się z żywotności liny. Liny w knagach powinny mieć solidny oplot, inaczej będą ulegały przetarciom. Oprócz tego pamiętajmy, by dobrać zarówno stopień rozciągliwości, jak i grubość do indywidualnych potrzeb.