subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Złącza do baterii trakcyjnych. Gdzie je znaleźć?

Nie chcąc wchodzić w wyjaśnianie szczegółów technicznych budowy i różnic pomiędzy bateriami elektrycznymi i akumulatorami umówmy się, aby na potrzeby naszego artykułu traktować je tak samo. W istocie oba te urządzenia to „podręczne magazyny energii elektrycznej” i tylko to jest dla nas tutaj najistotniejsze. Bateria trakcyjna jest takim właśnie magazynem, lecz do specjalnych zastosowań.

Czym są i gdzie stosowane są baterie trakcyjne ?

Jak można łatwo wywnioskować z naszego wstępu, bateria trakcyjna niczym istotnym pod względem budowy nie wyróżnia się spośród innych baterii i akumulatorów, natomiast jej nazwa w oczywisty sposób nawiązuje do jej zastosowań. Jest ona zasobnikiem energetycznym przeznaczonym do poruszania różnego rodzaju pojazdów elektrycznych. Nie chodzi tutaj bynajmniej o powszechnie stosowane zwykłe akumulatory rozruchowe, lecz o akumulatory zasilające bezpośrednio silnik elektryczny pojazdu. Chociaż trakcja elektryczna u większości ludzi kojarzy się raczej z pociągiem, tramwajem lub trolejbusem to przymiotnik „trakcyjny” w naszym przypadku wiąże się z pojazdami elektrycznymi poruszającymi się swobodnie bez pośrednictwa linii energetycznej. Taką swobodę działania umożliwiają owym pojazdom omawiane właśnie przez nas tutaj baterie trakcyjne. Jak wskazują nam fachowcy z firmy IPZ z Kołbaskowa koło Szczecina, istnieje wiele typów pojazdów napędzanych tego typu akumulatorami. Jak na razie najczęściej spotykamy je w pomieszczeniach zamkniętych, a więc tam, gdzie nie można używać silników spalinowych. Są to przede wszystkim wózki widłowe, czyli tak zwane sztaplarki używane w magazynach. Pojazdy elektryczne widujemy jednak także na otwartej przestrzeni. Mogą to być np. wózki golfowe czy wózki inwalidzkie. Coraz częściej na naszych drogach spotykamy także samochody lub autobusy elektryczne. Można się spodziewać, że w niezbyt odległym czasie silniki elektryczne całkowicie wyprą jednostki spalinowe w większości naszych pojazdów.

Złącza do baterii trakcyjnych oraz części do pojazdów elektrycznych

Sama bateria trakcyjna nie wystarczy do poruszania pojazdów elektrycznych. Musi ona być odpowiednio oprzyrządowana, tak aby można ją było łatwo instalować, wyłączać, włączać, czy też doładowywać. Różnego rodzaju akcesoria i złącza do baterii trakcyjnych stanowią nieodłączne wyposażenie każdego pojazdu elektrycznego. Tego typu elementy, a także same baterie najłatwiej  I najszybciej znajdziemy u dystrybutorów wózków widłowych. To, z uwagi na potrzeby naszej gospodarki jak na razie najbardziej rozwinięta sieć zajmująca się pojazdami elektrycznymi. Tutaj prócz zakupu odpowiednich części możemy także liczyć na kompleksowy serwis naszego pojazdu, a także na kupno lub wynajem wózka widłowego.